Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 63 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

11.05.20

Szanowni Państwo! Oto informacje dotyczące pandemii koronawirusa zebrane w poniedziałek, 11 maja, podczas codziennej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z poniedziałku, 11 maja, na terenie naszej gminy 36 osób (22 adresy) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 25 osób (21 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W sumie do tej pory w gminie Swarzędz odnotowano 8 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (1 osoba nadal przebywa w szpitalu, 4 pozostają izolacji domowej, a 3 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

POWIAT POZNAŃSKI. W okresie od 11 marca do dzisiaj (11 maja) na terenie powiatu poznańskiego (wraz z miastem Poznań) zachorowały 183 osoby, spośród których 3 zmarły. Do tej pory wyzdrowiało 87 osób. Sytuację epidemiologiczna w poszczególnych gminach obrazuje TABELA.

WIELKOPOLSKA. Od wczoraj potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 osób w regionie, m.in. 5 w powiecie kaliskim, po 4 w poznańskim, krotoszyńskim, i kępińskim, 3 w konińskim. Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 1.697 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 117 osób zmarło (tylko w minioną niedzielę w Wielkopolsce zmarło 5 osób - kobiety w wieku 76, 86, 92 i 93 lata oraz 56-letni mężczyzna). Szczegółowe dane: https://www.poznan.uw.gov.pl/komunikaty-prasowe/25-nowych-przypadkow-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

POLSKA. Jest 210 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało dzisiaj w rano Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki dotyczą: 142 osób z woj. śląskiego, 25 osób z woj. wielkopolskiego, 16 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Zmarły kolejne trzy zakażone osoby: w Bolesławcu 93-latka, w Poznaniu 92-latka, a w Łańcucie 68-latka.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 16.206. Dotychczas zmarły 803 osoby. Wyzdrowiało 5.816 osób. Ministerstwo Zdrowia podało również, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2.598 pacjentów. Kwarantanną objęto 97.002 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17.051 osób. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,196 mln (wzrost od wczoraj o ponad 79 tys.), zgonów - 284 tys. (ponad 4 tys. od wczoraj), a ponad 1,5 mln chorych wyzdrowiało.. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKI. Jak już informowałem, kończymy przygotowania organizacyjne i sanitarne. Zgodnie z zapowiedzią, po konsultacjach z personelem oraz rodzicami (spośród których niewielu, zaledwie kilka proc., zadeklarowało wstępnie zamiar posyłania dzieci do żłobka i przedszkoli) informuję raz jeszcze, że możliwy termin wznowienia pracy przedszkoli i żłobków to 18 maja. O ostatecznej decyzji poinformuję Państwa w środę, 13 maja. Zajęcia będą mogły odbywać się przy zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych. Podkreślam, że moim nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów.

► Od kilku dni znów mogą Państwo korzystać ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. 5 maja 2020 r. Biblioteka Publiczna w Swarzędzu (os. Czwartaków, os. Raczyńskiego i filia w Zalasewie) została otwarta dla czytelników. Postępując zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju udało nam się otworzyć kolejną filię biblioteczną - w Kobylnicy. Od dzisiaj otwarta jest w godzinach 14 - 16. Zapraszamy!

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD. Szanowni Państwo! Obserwujemy, że tzw. przestrzeń publiczna zapełnia się ludźmi. Otrzymujemy informacje, a nawet zdjęcia osób nie używających maseczek i innych środków ochrony. Przypominam więc, że stosowanie zasad społecznej izolacji nie zostało odwołane. Bardzo proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i życzę Państwu dużo zdrowia.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek