Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 61 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

09.05.20

Szanowni Państwo! W sobotę, 9 maja, podczas codziennej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zebraliśmy następujące informacje dotyczące pandemii koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z soboty, 9 maja, na terenie naszej gminy 30 osób (20 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 26 osób (22 adresy) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 12. Niestety, wczoraj dowiedzieliśmy się o 2 nowych przypadkach zakażenia wśród naszych mieszkańców. Powinien to być dla nas wszystkich sygnał ostrzegawczy. Wbrew niektórym opiniom - pandemia nasila się i cały czas stwarza poważne zagrożenie także dla naszej społeczności. Dlatego ponownie bardzo wszystkich Państwa proszę: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

W sumie do tej pory w gminie Swarzędz odnotowano 8 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (1 osoba nadal przebywa w szpitalu, 4 pozostają izolacji domowej, a 3 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

POWIAT POZNAŃSKI. Ostatnie oficjalne dane (z dnia wczorajszego) mówią, iż na terenie powiatu poznańskiego oraz Poznania do tej pory zachorowało 177 osób, 2 osoby zmarły, a 86 wyzdrowiało. Najwięcej przypadków zakażeń dotyczy Poznania (108) oraz gmin: Mosina (15), Stęszew (14) oraz Czerwonak i Swarzędz (po 8). Warto zapoznać się z informacjami zawartymi w TABELI.

WIELKOPOLSKA. Potwierdzono od wczoraj 15 nowych przypadków, m.in. 8 w powiecie kaliskim i po 2 w krotoszyńskim i ostrowskim. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1.670 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 109 osób zmarło. Oto zestawienie dla całej Wielkopolski.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano w sobotę (9 maja) o  144 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (81), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (15), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), warmińsko-mazurskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (3), lubelskiego (2). Ministerstwo podaje, że z powodu koronawirusa zmarł 83-letni mężczyzna z Poznania. Łączna liczba zakażeń w Polsce wynosi obecnie 15.510, a 777 osób zmarło. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4 mln (wzrost od wczoraj o blisko 100 tys.), zgonów - 276 tys. (ponad 6.200 od wczoraj), a ponad 1,387 mln chorych wyzdrowiało (43.500 od wczoraj). Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. Tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

OBIEKTY SPORTOWE. Jak Państwo wiedzą, udostępnione zostały gminne obiekty sportowe. Obowiązują nowe zasady korzystania z nich. Wykaz udostępnionych obiektów oraz godziny otwarcia, a także zasady funkcjonowania przypominamy TUTAJ, a dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerami: 61 650-95-20 oraz 500-169-118. Do czasu wznowienia normalnej nauki, nieczynne pozostać muszą boiska przy szkołach. Podyktowane jest to, oczywiście, względami bezpieczeństwa. Przypominam, że nadal wyłączone z użytkowania pozostają m.in. place zabaw oraz urządzenia do ćwiczeń street workout. Nie jest to nasza decyzja, ale zobowiązani jesteśmy do jej przestrzegania. Bardzo o to proszę, a policja i straż miejska przypominają, że łamanie tego zakazu jest wykroczeniem.

Życzę Państwu zdrowia i odpoczynku.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek