Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 60 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. Aktualizacja z godz. 16: kolejne 2 przypadki zakażeń w naszej gminie

08.05.20

Szanowni Państwo! To już 60. codzienny komunikat, który przekazuję Państwu od początku pandemii koronawirusa. Zawarte w nim informacje zebraliśmy podczas dzisiejszej, piątkowej, wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z piątku, 8 maja na terenie naszej gminy 44 osoby (23 adresy) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 24 osoby (23 adresy) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie wzrosła o 8. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o 2 nowych przypadkach zakażenia wśród naszych mieszkańców. W sumie do tej pory odnotowano u nas 8 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (1 osoba nadal przebywa w szpitalu, 4 pozostają izolacji domowej, a 3 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

► WIELKOPOLSKA. Potwierdzono od wczoraj 10 nowych przypadków: 9 w powiecie kaliskim i 1 w ostrowskim. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1650 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 105 osób zmarło, a 457 wyzdrowiało.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (8 maja) o 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (71), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (9), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Resort informuje o śmierci jednej osoby zakażonej koronawirusem zmarł 57-letni mieszkaniec Raciborza.

Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 15.200. W wyniku zakażenia koronawirusem w Polsce zmarło dotychczas 756 osób, a 5184 wyzdrowiały. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

► ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 3,918 mln (wzrost od wczoraj o ponad 83 tys.), zgonów - 270 tys. (ponad 5500 od wczoraj), a ponad 1,344 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. Tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

OBIEKTY SPORTOWE. Jak już informowałem, od dzisiaj udostępnione zostają gminne obiekty sportowe. Obwiązują nowe zasady korzystania z tych obiektów. W pierwszej kolejności mogą z nich korzystać (w zorganizowanych grupach, pod nadzorem) kluby z terenu gminy Swarzędz, przy spełnieniu wymogów sanitarnych.

Wykaz udostępnionych obiektów oraz godziny otwarcia, a także obowiązujące zasady funkcjonowania znają Państwo TUTAJ.

Ewentualne dodatkowe informacje na temat obiektów sportowych można uzyskać telefonicznie pod numerami: 61 650-95-20 oraz 500-169-118.

Przypominam, że - niestety - nadal, do czasu wznowienia normalnej nauki, nieczynne pozostać muszą boiska przy szkołach. Podyktowane jest to, oczywiście, względami bezpieczeństwa.

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKI. Kończymy przygotowania organizacyjne i sanitarne. Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, po konsultacjach z personelem oraz rodzicami (spośród których niewielu, zaledwie kilka proc., zadeklarowało wstępnie zamiar posyłania dzieci do żłobka i przedszkoli) informuję raz jeszcze, że możliwy termin wznowienia pracy przedszkoli i żłobków to 18 maja. O ostatecznej decyzji ponformuję Państwa z kilkudniowym wyprzedzeniem - zapewne w środę, 13 maja. Zajęcia będą mogły odbywać się przy zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych. Podkreślam, że moim nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów.

► Dzisiaj, tj. w piątek 8 maja wznawia działalność nasze muzeum przy ul. Bramkowej w Swarzędzu. Serdecznie zapraszamy i prosimy o przestrzeganie nowego regulaminu. Oto Zasady zwiedzania Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki obowiązujące w okresie zagrożenia COVID-19

Od kilku dni znów mogą Państwo korzystać ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Godziny otwarcia i zasady działania (podporządkowane wymogom sanitarnym) przypominamy TUTAJ

Przypominam, że od poniedziałku, 11 maja, ponownie zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Swarzędzu (obowiązuje ona na swarzędzkim Rynku oraz pl. Niezłomnych).

► Ponownie bardzo wszystkich Państwa proszę: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► Szanowni Państwo! Przed nami kolejny majowy weekend - niestety, wciąż z pandemią koronawirusa, ale za to, jak się okazało, bez "kopertowych" wyborów prezdydenckich. Przy okazji: Sieć Obywatelska - Watchdog Polska sprawdza, które gminy przekazały Poczcie Polskiej spisy wyborców, choć nie było ku temu podstawy prawnej. Do prokuratury trafiły już pierwsze zawiadomienia dotyczące tej sprawy - czytamy w serwisach informacyjnych. Chciałbym więc Państwa poinformować, że Gmina Swarzędz, którą reprezentuję, spisów wyborców z Państwa danymi nie przekazała poczcie ani nikomu innemu, tak jak o to wcześniej zapowiadałem.

Życzę Państwu, aby nadchodzący weekend upłynął spokojnie i w zdrowiu!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek