Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 55 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

03.05.20

Szanowni Państwo! Dziś ostatni dzień majówki. Doczekaliśmy się nareszcie deszczu, pamiętaliśmy - choć inaczej niż zwykle - o trzech świętach przypadających w tych dniach, wypatrywaliśmy dobrych wieści, o które ostatnio tak trudno... Niestety, podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w południe, najnowsze informacje dostarczyły nam powody do niepokoju. Znów rośnie w naszej gminie liczba osób, które muszą być poddane kwarantannie. Informuję o tym poniżej.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z niedzieli, 3 maja na terenie naszej gminy 56 osób (23 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 21 osób (18 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba naszych mieszkańców poddanych kwarantannie wzrosła o 18. Oznacza to, że na ewentualne zakażenie koronawirusem narażona mogła być coraz większa liczba osób. Tym bardziej powinniśmy poważnie traktować wszystkie zalecenia sanitarne. Bardzo Państwa o to proszę. Zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Na szczęście nie odnotowano u nas nowych zachorowań. Przypomnę, że dotychczas gminie Swarzędz mamy 5 przypadków zakażenia koronawirusem. Spośród osób, które zachorowały z powodu koronawirusa, 1 przebywa w szpitalu, 2 przebywają w izolacji domowej, a 2 już wyzdrowiały. Wszystkim życzymy zdrowia.

WIELKOPOLSKA. Do tej pory odnotowano 1518 zachorowań i 93 zgony.

POLSKA. W niedzielę 3 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 15 osób. Łączna liczba zakażeń i zgonów w Polsce wynosi 13.693 , a zgonów 678. Nowe przypadki zachorowań dotyczą m.in. osób z województw: 130 ze śląskiego, 43 z łódzkiego, 31 z mazowieckiego, 25 z dolnośląskiego, 24 z wielkopolskiego, 15 z opolskiego, 10 z małopolskiego, 9 z podkarpackiego, 8 z zachodniopomorskiego, 7 z lubelskiego, 7 ze świętokrzyskiego, 4 z pomorskiego, 3 z kujawsko-pomorskiego, 1 z lubuskiego i 1 z podlaskiego.

Podano również informację o 15 ofiarach śmiertelnych. Są to: 82-latka, 65-latka i 72-latek z Tychów, 87-latek z Tomaszowa Lubelskiego, 79-latek z Grudziądza, 65-latka i 83-latka z Bolesławca, 63-latek z Wrocławia, 49-latek, 88-latka, 77-latka z Poznania, 86-latek z Łańcuta, 79-latek z Raciborza, 71-latek z Gdańska oraz 62-latek z Kędzierzyna-Koźla.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 3,5 mln (wzrost o 100 tys. od wczoraj), zgonów - 239,7 tys., (wzrost o 5300 od wczoraj), a ponad 1,08 mln chorych wyzdrowiało (wzrost o 48 tys. od wczoraj). Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Dziś obchodzone jest Narodowe Święto Trzeciego Maja. Przypada ono w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja, będącej pierwszą w Europie konstytucją. Uchwalona 229 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza zmieniła ustrój państwa, wprowadzała m.in. trójpodział władzy na: ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą i sądowniczą. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza dziś, gdy ta kardynalna dla demokracji zasada trójpodziału poddawana jest u nas ciężkiej próbie.

► Szanowni Państwo! Przed nami tydzień, w którym może się się wiele wydarzyć. Powinniśmy, m.in. dowiedzieć się wreszcie czy, kiedy i w jakie formule będą mogły odbyć się wybory prezydenckie. Zapewniam ponownie, że każda moja decyzja, również w tej sprawie, oparta jest na fundamentach prawa i uwzględnia przede wszystkim interes całej naszej społeczności, w tym zwłaszcza Państwa bezpieczeństwo.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek