Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 53 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

01.05.20

Szanowni Państwo! Właśnie rozpoczęliśmy majówkę - inną, niż by się chciało - deszczowo i przede wszystkim z problemami wywołanymi pandemią koronawirusa... Wierzę jednak, że dla Państwa będą to dni w dobrym zdrowiu i, mimo wszystko, z nutą optymizmu. Tymczasem przedstawiam informacje zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w południe.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z piątku 1 maja na terenie naszej gminy 47 osób (20 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 10 osób (9 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Jak już informowałem, od wczoraj mamy w gminie Swarzędz kolejny, piąty już przypadek zakażenia koronawirusem. Osoba ta (zatrudniona w służbach medycznych) przebywa w szpitalu. Spośród pozostałych osób, które zachorowały z powodu koronawirusa, 2 już wyzdrowiały, a 2 przebywają w izolacji domowej. Wszystkim życzymy zdrowia.

WIELKOPOLSKA. Do tej pory odnotowano 1443 zachorowania i 86 zgonów.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 228 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych siedem osób. W sumie odnotowano do tej pory 13.105 zakażeń i 651 zgonów.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 141 osób z woj. śląskiego, 18 osób z woj. łódzkiego, 17 osób z woj. dolnośląskiego, 16 osób z woj. małopolskiego, ośmiu osób z woj. podkarpackiego, sześciu osób z woj. kujawsko-pomorskiego, sześciu osób z woj. pomorskiego, pięciu osób z woj. lubelskiego, pięciu osób z woj. zachodniopomorskiego, czterech osób z woj. opolskiego i dwóch osób z woj. wielkopolskiego.

ŚWIAT. Liczba zakażeń przekroczyła już 3,322 mln, zgonów - 234,5 tys., a ponad 1,05 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Jak każdego dnia proszę ponownie: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► Wobec zapowiedzi rządu, iż od 6 maja możliwe będzie otwieranie żłobków i przedszkoli, a także w nawiązaniu do mojego wczorajszego komunikatu, ponownie informuję, w przyszłym tygodniu placówki w naszej gminie na pewno nie zostaną uruchomione. Rozpoczęliśmy przygotowania do tego, by móc zrobić to w sposób odpowiedzialny, z zapewnieniem maksimum bezpieczeństwa. Decyzja zależeć będzie też od wyniku konsultacji z rodzicami dzieci oraz kierownictwem i personelem tych placówek. Konsultacje przeprowadziny na początku przyszłego tygodnia.

► Szanowni Państwo! Dziś Święto Pracy, jutro Dzień Flagi, w niedzielę - Święto Konstytucji 3 Maja... Pamiętamy też o przypadającej dzisiaj, 1 maja, 16. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Minione 16 lat bardzo zmieniły nasz kraj, nastąpił jego przyspieszony rozwój ekonomiczny i społeczny. Myślę nie tylko o ogromnych funduszach, z których część trafiła także do naszej gminy, ale o otwartych granicach, swobodzie podróżowania, o wielkich szansach dla uczącej się młodzieży, o prawodawstwie opartym na europejskich standardach. I choć dziś polityka i pandemia oddalają nas od Europy, chciałbym wierzyć, że nie na długo.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek