Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 52 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

30.04.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa, zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z czwartku 30 kwietnia na terenie naszej gminy 46 osób (20 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 14 osób (12 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Niestety, w gminie Swarzędz wykryto kolejny, piąty już przypadek zakażenia koronawirusem. Osoba ta (zatrudniona w służbach medycznych) przebywa w szpitalu. Spośród pozostałych osób, które zachorowały z powodu koronawirusa, 2 już wyzdrowiały, a 2 przebywają w izolacji domowej.

POWIAT POZNAŃSKI. Od wczoraj na terenie powiatu poznańskiego odnotowano 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - jest wśród nich wspomniana wyżej osoba z terenu naszej gminy.

WIELKOPOLSKA. Potwierdzono 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w szpitalu w Poznaniu zmarła kolejna osoba (86-letnia mieszkanka Kalisza). W sumie w Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1.436 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 86 osób zmarło, a 248 zostało wyleczonych.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 141 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dotyczą województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (21), zachodniopomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (7), dolnośląskiego (6), podlaskiego (6), pomorskiego (4), opolskiego (4), świętokrzyskiego (3), małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubelskiego (1). Do tej pory COVID-19 potwierdzono w naszym kraju łącznie u 12.781 osób i odnotowano 628  zgonów.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba zakażeń przekroczyła już 3,232 mln, zgonów - 228 tys., a ponad milion  chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Choć przytoczone wyżej dane statystyczne pokazują, iż pandemia nie ustępuje, rząd zapowiedział, że 4 maja rozpocznie się tzw. II etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.  Po majówce mają zostać otwarte m.in. centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Bardzo proszę o zapoznanie się pełną informacją na ten temat - dostępna jest TUTAJ.

► Szanowni Państwo! Znoszenie ograniczeń oznacza wzrost ryzyka nasilenia się pandemii.  W tej sytuacji tym bardziej musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl) podano, o czym należy pamiętać szczególnie:

- zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,

- obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych,

- pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe,

- ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),

- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Odpowiedzi na wiele nurtujących Państwa pytań znaleźć można tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus

► Jak Państwo wiedzą, rząd zapowiedział, że od 6 maja możliwe będzie otwieranie żłobków i przedszkoli. Poczucie odpowiedzialności nie pozwala mi w tej chwili na podjęcie takiej decyzji, wobec czego informuję, że w przyszłym tygodniu (po majowym weekendzie) placówki te w naszej gminie na pewno nie zostaną uruchomione. Potrzebny jest nam czas na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Ewentualne otwarcie tych placówek poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami i licznymi zmianami, m.in. organizacyjnymi, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu.

► W miniony wtorek odbyła się XXI sesja Rady Miejskiej. Obrady toczyły się w nowej dla nas, zdalnej formule za pośrednictwem internetu. Mimo zdarzających się problemów technicznych, sesję udało się przeprowadzić sprawnie, za co dziękuję wszystkim radnym oraz pracownikom UMiG zaangażowanym w przygotowanie i obsługę obrad. Radnym dziękuję szczególnie za rzeczowe, merytoryczne i odpowiedzialne podejście do zaproponowanych uchwał, w tym m.in. do zaproponowanej przeze mnie uchwały „w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości niektórych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19". Uchwała ta stanowi kolejny element naszej, swarzędzkiej „tarczy antykryzysowej", którą przedstawiamy tutaj: Informacja o narzędziach, jakimi obecnie dysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz

► Podjąłem decyzję, iż do 8 maja nie będą pobierane opłaty w Strefie Płatnego Parkowania (na swarzędzkim Rynku i pl. Niezłomnych).

► Szanowni Państwo! Przed nami majówka - jakże inna od wszystkich wcześniejszych. Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja - nie zapominamy o nich, ale dla wspólnego bezpieczeństwa świętowanie odkładamy na lepsze czasy. Proponujemy też wzięcie udziału w nietypowej akcji fotograficznej, organizowanej z okazji Dnia Flagi, przypadającego na najbliższą sobotę, 2 maja.

Przede wszystkim życzę Państwu bezpiecznego odpoczynku i - jak każdego dnia - zdrowia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek