Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 51 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

29.04.20

Szanowni Państwo! Jak każdego dnia, przedstawiam poniżej aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa, zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z środy 29 kwietnia na terenie naszej gminy 49 osób (21 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 14 osób (13 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz do tej pory stwierdzono 4 przypadki zachorowań (z czego 2 osoby już wyzdrowiały, a 2 pozostają w izolacji domowej.

POWIAT POZNAŃSKI. Od wczoraj na terenie powiatu poznańskiego odnotowano 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce potwierdzono 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z czego 3 dotyczą powiatu gnieźnieńskiego. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1.399 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 85 osób zmarło. Jak podaje w swym komunikacie wojewoda wielkopolski w dniu 28.04.2020 r. z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem hospitalizowane były ogółem 273 osoby, poddanych izolacji lub kwarantannie - 9.545 osób, objętych nadzorem epidemiologicznym j- 539 osób, a wyzdrowiało 221 osób.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Poinformowało również o śmierci kolejnych 10 osób. Do tej pory COVID-19 potwierdzono w naszym kraju łącznie u 12.415 osób i odnotowano 606 zgonów. Z powodu zakażenia koronawirusem 2.973 osoby są hospitalizowane, 85.837 osób jest objętych kwarantanną, a 3.025 osób wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba zakażeń przekroczyła już 3,148 mln, zgonów - 218 tys., a ponad 962 tys. chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Wnioski są oczywiste - pandemia nasila się. Proszę zatem ponownie: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Odpowiedzi na wiele nurtujących Państwa pytań znaleźć można tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus

► Odpowiadając na Państwa pytania informuję, że z myślą o wspólnym bezpieczeństwie systematycznie prowadzimy odkażanie pojazdów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej oraz miejskiej infrastruktury - przystanków, miejsc przesiadkowych, wind, kładki, przejść podziemnych etc.

► W związku z panującą epidemią koronawirusa pojawiają się też pytania, co zrobić z niektórymi odpadami w gospodarstwie domowym? Rękawiczki, maseczki, chusteczki do dezynfekcji - jak je segregować, aby postępować właściwie? Związek Międzygminny GOAP stworzył poradnik skierowany do mieszkańców, opisujący 6 podstawowych zasad właściwego postępowania z odpadami w czasie pandemii. Na prośbę ZM GOAP przedstawiamy TUTAJ.

► Bardzo proszę o przestrzeganie wszystkich aktualnych zasad i ograniczeń, które podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia Wprowadzono je w trosce o nasze wspólne zdrowie. I tego zdrowia wszystkim Państwu serdecznie życzę!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek