Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 46 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

24.04.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas piątkowej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku 24 kwietnia na terenie naszej gminy 29 osób (19 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 9 osób (8 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz do tej pory stwierdzono 4 przypadki zachorowań (w tym jedna osoba już wyzdrowiała, dwie wracają do zdrowia w izolacji domowej, a jedna przebywa w izolatorium w Poznaniu).

WIELKOPOLSKA. Od wczoraj potwierdzono 68 nowych zakażeń w Wielkopolsce, w Poznaniu zmarły 3 kolejne osoby. W sumie dotychczas w Wielkopolsce potwierdzono 1234 zakażeń. Zmarło 71 osób. Wczorajsze dane z Wielkopolski obrazuje mapa zakażeń

POLSKA. Ministerstwo zdrowia poinformowało przed południem w piątek 24 kwietnia, że w całej Polsce potwierdzono od wczoraj 248 nowych zakażeń i śmierć 9 kolejnych osób. Do tej pory koronawirusa zdiagnozowano u 10.759 badanych. Zmarły 463 z nich. Nowe przypadki dotyczą: 89 osób z woj. śląskiego, 68 osób z woj. wielkopolskiego, 30 osób z woj. zachodniopomorskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dziewięciu osób z woj. pomorskiego, dziewięciu osób z woj. dolnośląskiego, sześciu osób z woj. lubelskiego, pięciu osób z woj. świętokrzyskiego oraz jednej osoby z woj. podlaskiego. Z powodu koronawirusa 23 kwietnia hospitalizowanych było 3.095 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1.944 zakażonych osób. Kwarantanną objętych jest 97.905 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 20.546 osób. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 natomiast rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Dzisiaj minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o dalszym zawieszeniu działalności szkół do 24 maja. Zapowiedział, że egzaminy odbędą się jedynie w formie pisemnej, z zachowań środków bezpieczeństwa. Każdy uczeń będzie siedział w osobnej ławce, w odpowiedniej odległości od innych.

Oto podane dzisiaj terminy:

- od 8 czerwca do 29 czerwca - egzamin maturalny

- od 16 czerwca do 18 czerwca - egzamin ósmoklasisty

- 22 czerwca - 9 lipca - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

- 17 - 28 sierpnia - egzamin zawodowy

- początek lipca - dodatkowe egzaminy maturalne.

- wyniki matury - do 11 sierpnia.

► Nadal nie wiemy kiedy i w jakiej formie odbędą się wybory prezydenckie. Jesteśmy jednak natomiast świadkami przygotowań do wyborów korespondencyjnych, które miałaby przeprowadzić Poczta Polska S.A. W tej sprawie panuje chaos prawny. Jak już wczoraj informowałem Poczta Polska S.A zażądała od samorządów, w tym od naszego, przekazania danych ze spisu wyborców. Polecenia przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A.  (do godz. 15:00, w miniony czwartek 23 kwietnia br.) wydali również wojewodowie. Tymczasem w myśl wszystkich opinii prawnych, którymi dysponuję, ewentualne przekazanie Państwa danych firmie Poczta Polska S.A. byłoby z mojej strony działaniem nielegalnym. Tego samego zdania jest Inspektor ochrony Danych Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu. Informuję zatem, iż w tej sytuacji nie mogłem podporządkować się wskazanym wyżej poleceniom i dotychczas nie przekazałem Poczcie Polskiej S.A. Państwa danych, zawartych w spisach wyborców. Jeśli w tej kwestii zajdą nowe okoliczności - natychmiast Państwa o tym poinformuję.

► Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj zewnętrzna część swarzędzkiego Bazaru po reorganizacji wznowiła prace pracę. Warunki do handlu zostały dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Przypominam, że warunkiem uczestnictwa w handlu na bazarze jest bezwzględne przestrzeganie aktualnie obowiązujących zarządzeń rządowych i przepisów sanitarnych. Handlujących na swarzędzkim targowisku obowiązuje nowy, dostosowany do obecnych wymogów regulamin.

► Jak już informowałem, wznowiły normalną pracę wydziały UMiG zlokalizowane przy ul. Poznańskiej 25 w Swarzędzu, interesantów cały czas przyjmujemy również w ratuszu, oczywiście z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Bardzo prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniej odległości. Proszę pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa przy wejściu. Co więcej, każdy po wejściu do urzędu ma obowiązek zdezynfekować ręce. W poczekalni mogą przebywać maksymalnie 3 osoby.

Już teraz na osobistą wizytę w urzędzie można umówić się poprzez internetową rezerwację wizyt (www.swarzedz.pl/index.php) lub telefonicznie. Aby umówić się telefonicznie należy skontaktować się bezpośrednio z wydziałem (bip.swarzedz.eu/index.php) lub dzwoniąc na centralę UMiG tel. 61 6512000.  W dalszym ciągu zachęcam, żeby sprawy, które nie wymagają osobistej wizyty załatwiać online, telefonicznie lub przez skrzynkę podawczą znajdującą się w holu urzędu. Przypominam także, że Swarzędzka filia Wydziału Komunikacji (ul. Poznańska 25) także wznowiła pracę.

► Bardzo proszę o przestrzeganie wszystkich aktualnych zasad i ograniczeń, które podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek