Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 45 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

23.04.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z czwartku 23 kwietnia na terenie naszej gminy 34 osoby (21 adresów) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób (10 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Jak już informowałem w gminie Swarzędz do tej pory stwierdzono 4 przypadki zachorowań (w tym jedna osoba już wyzdrowiała, dwie wracają do zdrowia w izolacji domowej, a jedna przebywa w izolatorium w Poznaniu).

WIELKOPOLSKA. Od wczoraj potwierdzono 65 nowych zakażeń w Wielkopolsce, w Poznaniu zmarły dwie kolejne osoby. W sumie dotychczas w Wielkopolsce potwierdzono 1164 zakażeń. Zmarło 68 osób, a 102 wyzdrowiały.

POLSKA. Ministerstwo zdrowia poinformowało dzisiaj przed południem, że w całej Polsce potwierdzono w czwartek 177 nowych zakażeń i śmierć 9 kolejnych osób. Do tej pory koronawirusa zdiagnozowano u 10 346 badanych. Zmarło 435 z nich.

CHAOS WYBORCZY. Szanowni Państwo! Pandemia koronawirusa sprawiła, iż pod znakiem zapytania stanęła sprawa organizacji wyborów prezydenckich. Mamy do czynienia mnóstwem sprzecznych doniesień medialnych i niejasnych wypowiedzi polityków. Wciąż nie wiadomo czy, kiedy i w jakiej formie takie wybory mogłyby się odbyć. Jako burmistrz Swarzędza jak zawsze, i również w tej kwestii, stoję na gruncie prawa i kieruję się dobrem naszych Mieszkańców. Informuję, że:

- minionej nocy drogą e-mailową do UMiG w Swarzędzu wpłynął wniosek Poczty Polskiej o przekazanie danych ze spisu wyborców. Staramy się ustalić i potwierdzić, czy w/w wiadomość rzeczywiście została wysłana przez Pocztę Polską, ponieważ nie została podpisana przez żadnego pracownika tej instytucji. Podobne e-maile otrzymują inne samorządy. Postanowiłem zwrócić się do Komisarza Wyborczego z prośbą o informację, jakie kroki w tej sprawie należy poczynić.

- równocześnie od wczoraj wojewodowie kierują do samorządów polecenia przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców i to do do godz. 15:00 w czwartek 23 kwietnia br. Uznaję to polecenie za niezgodne z prawem. Odpowiednie uzasadnienie zawarte zostało m.in. w otrzymanej przeze mnie analizie prawnej, przygotowanej przez Związek Miast Polskich.

Jako burmistrz Swarzędza uważam, że należy się Państwu pełna informacja także w powyższej sprawie. Ewentualne, przygotowywane w warunkach prawnego chaosu, wybory korespondencyjne to - jak do tej pory - lekceważenie prawa i naszego wspólnego bezpieczeństwa. Nie ma na to mojej zgody. Bardzo proszę o zapoznanie się ze Stanowiskiem Ruchu Społecznego Bezpartyjni Samorządowcy

► Zgodnie z zapowiedzią jutro (24 kwietnia) o godz. 6:00 zewnętrzna część swarzędzkiego Bazaru po reorganizacji wznowi pracę, gdyż warunki do handlu zostały dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Warunkiem uczestnictwa w handlu na bazarze jest bezwzględne przestrzeganie aktualnie obowiązujących zarządzeń rządowych i przepisów sanitarnych. Handlujących na swarzędzkim targowisku obowiązywać będzie nowy, dostosowany do obecnych wymogów regulamin.

► Jak już informowałem, wczoraj wznowiły normalną pracę wydziały UMiG zlokalizowane przy ul. Poznańskiej 25 w Swarzędzu, interesantów cały czas przyjmujemy również w ratuszu, oczywiście z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Bardzo prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniej odległości. Proszę pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa przy wejściu. Co więcej, każdy po wejściu do urzędu ma obowiązek zdezynfekować ręce. W poczekalni mogą przebywać maksymalnie 3 osoby.

Już teraz na osobistą wizytę w urzędzie można umówić się poprzez internetową rezerwację wizyt (www.swarzedz.pl/index.php) lub telefonicznie. Aby umówić się telefonicznie należy skontaktować się bezpośrednio z wydziałem (bip.swarzedz.eu/index.php) lub dzwoniąc na centralę UMiG tel. 61 6512000.

W dalszym ciągu zachęcam, żeby sprawy, które nie wymagają osobistej wizyty załatwiać online, telefonicznie lub przez skrzynkę podawczą znajdującą się w holu urzędu.

Przypominam także, że Swarzędzka filia Wydziału Komunikacji (ul. Poznańska 25) także wznowiła pracę. Oto treść komunikatu starosty w tej sprawie.

► Wiekszość naszych Mieszkańców ze zrozumieniem podchodzi do obecnych ograniczeń i rygorów sanitarnych. Zdarzają się jednak godne ubolewania wyjatki. Swarzędzcy policjanci i strażnicy miejscy zmuszeni byli od początku pandemii w 12 przypadkach wystąpić do Sanepidu z wnioskami o nałożenie kar administracyjnych, mamy też na terenie naszej gminy 8 wniosków o ukaranie przez sąd grodzki. Serdecznie apeluję: starajmy się wszyscy, aby takich sytuacji było jak najmniej. Bardzo proszę o przestrzeganie wszystkich aktualnych zasad i ograniczeń, które podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek