Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 44 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

22.04.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas środowej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z środy 22 kwietnia na terenie naszej gminy 36 osób (24 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 13 osób (12 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Jak już informowałem w gminie Swarzędz do tej pory stwierdzono 4 przypadki zachorowań (w tym jedna osoba już wyzdrowiała, dwie wracają do zdrowia w izolacji domowej, a jedna przebywa w izolatorium w Poznaniu). Życzymy im zdrowia!

POWIAT POZNAŃSKI I POZNAŃ. Według najnowszych danych, jakie uzyskałem w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na terenie powiatu poznańskiego i Poznania dotychczas potwierdzono 107 przypadków zakażenia koronawirusem.

WIELKOPOLSKA. Jak podało dzisiaj rano Ministerstwa Zdrowia, w Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1097 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 62 osoby zmarły, a 93 wyzdrowiały. Sytuację epidemiologiczną w naszym województwie obrazuje mapa zakażeń (dane z 21 kwietnia)

POLSKA. Ministerstwo zdrowia poinformowało dzisiaj przed południem o 178 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne, wśród nich 90-letnia kobieta z Poznania. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła 10 tysięcy i wynosiła dzisiaj 10 034. Dotychczas zmarły 404 osoby.

W polskich szpitalach z powodu koronawirusa jest obecnie hospitalizowanych 3505 osób Liczba osób objętych kwarantanną wynosi 98020. Największy wzrost zakażeń (aż 545 przypadków) zanotowano jak dotąd w ostatnią niedzielę.

► Powyższe dane świadczą o wciąż rosnącym, realnym zagrożeniu. Ponownie bardzo proszę - wyciągnijmy wnioski z tych liczb i dbajmy o zdrowie. Powinniśmy rygorystycznie przestrzegać wszystkich aktualnych zasad i ograniczeń, które podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► Wczoraj podano informację o śmierci zakażonej koronawirusem pielęgniarki ze szpitala zakaźnego w Kozienicach. To już druga śmiertelna ofiara wśród pracowników służby zdrowia. Chciałbym raz jeszcze wyrazić uznanie i wielką wdzięczność dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek i ratowników, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia pomagają chorym z powodu koronawirusa. Serdecznie dziękujemy!

► Jak już informowałem kończymy przygotowania do ponownego uruchomienia naszego targowiska. Na mój wniosek o 6:00 w najbliższy piątek, 24 kwietnia zewnętrzna część swarzędzkiego Bazaru po reorganizacji wznowi pracę, gdyż warunki do handlu zostały dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Warunkiem uczestnictwa w handlu na bazarze jest bezwzględne przestrzeganie aktualnie obowiązujących zarządzeń rządowych i przepisów sanitarnych. Handlujących na swarzędzkim targowisku obowiązywać będzie nowy, dostosowany do obecnych wymogów regulamin, który przedstawię w kolejnym komunikacie.

► Szanowni Państwo! Staramy się przywracać odpowiednią obsługę naszych mieszkańców. Od dzisiaj wznowiły normalną pracę wydziały UMiG zlokalizowane przy ul. Poznańskiej 25 w Swarzędzu. Jak dawniej, choć z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa sanitarnego, znów mogą Państwo załatwiać swe sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego, Wydziale Spraw Obywatelskich oraz w Wydziale Ochrony Środowiska. Cały czas pracują również wszystkie komórki UMiG w ratuszu, a także pozostałe jednostki naszej gminy.

Przypominam także, że Swarzędzka filia Wydziału Komunikacji (ul. Poznańska 25) także wznowiła wczoraj pracę. Oto treść komunikatu starosty w tej sprawie.

► Pracę kontynuuje również Rada Miejska w Swarzędzu. Na najbliższy wtorek 29 kwietnia zaplanowana jest, w nowej, zdalnej formule, XXI sesja Rady Miejskiej. W programie sesji - m.in. zaproponowana przeze mnie uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości niektórych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 . Cały program XXI sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu znajdą Państwo TUTAJ

► Z myślą o wspólnym bezpieczeństwie systematycznie prowadzimy odkażanie miejskiej infrastruktury - przystanków, miejsc przesiadkowych, wind, kładki, przejść podziemnych etc.

► Od wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa minęło już kilka dni, zaś zachowanie bezpiecznej odległości obowiązuje już ponad miesiąc. W ogromnej większości mieszkańcy rozumieją, że jest to konieczne dla ich bezpieczeństwa. Jak informuje komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu, niestety są jednak wśród nas osoby, które pomimo upominania, świadomie narażają innych na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. Takie osoby są i będą konsekwentnie karane. Wczoraj strażnicy miejscy kilkakrotnie interweniowali w takich sytuacjach, a skutkiem ich działania są dwa wnioski o ukaranie do sądu oraz dwie notatki skierowane do służb sanitarnych, celem wymierzenia kar administracyjnych.

► Szanowni Państwo! Pandemia kiedyś się skończy. I choć nie jest nam wszystkim łatwo - życzę Państwu optymizmu i dużo zdrowia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek