Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 43 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

21.04.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas wtorkowej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku 21 kwietnia na terenie naszej gminy 41 osób (23 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 17 osób (16 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Jak już informowałem w komunikacie nr 42, w gminie Swarzędz zanotowano wczoraj nowy przypadek zachorowania z powodu koronawirusa (kobieta, pracująca w służbie zdrowia, przebywa w izolatorium). W sumie dotychczas mamy więc do czynienia z 4 przypadkami zachorowań (wcześniej koronawirusa wykryto u dwóch mężczyzn, z których jeden  już wyzdrowiał oraz u jednej kobiety). Wszystkim serdecznie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

WIELKOPOLSKA. Jak podało dzisiaj rano Ministerstwa Zdrowia, w Wielkopolsce we wtorek odnotowano 18 nowych przypadków koronawirusa, a łącznie do tej pory 1068 przypadków, 58 osób zmarło.

POLSKA. We wtorek w Polsce odnotowano 144 nowe zakażenia. Zmarło pięć osób, wśród nich 65-letnia kobieta w szpitalu w Poznaniu. W Polsce koronawirusa potwierdzono dotąd u 9737 osób, z czego 385 zmarło. Wyzdrowiało 1297 osób. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia potwierdzone przypadki dotyczą 53 osób z woj. śląskiego, 22 z woj. dolnośląskiego, 18 z woj. wielkopolskiego, 14 z woj. lubelskiego, 12 z woj. kujawsko-pomorskiego, pięciu osób z woj. małopolskiego, trzech osób z woj. świętokrzyskiego, dwóch osób z województwa zachodniopomorskiego, dwóch osób z woj. warmińsko-mazurskiego i jednej osoby z woj. lubuskiego. Po cztery przypadki zakażenia odnotowano w województwach: opolskim, pomorskim i podlaskim.

► Widzimy więc, że pandemia narasta i ryzyko zakażenia dla każdego z nas rośnie. Mamy coraz więcej przypadków zachorowań potwierdzonych w bliskim sąsiedztwie Swarzędza. Ponownie bardzo proszę - wyciągnijmy wnioski z tych liczb i dbajmy o zdrowie. Powinniśmy rygorystycznie przestrzegać wszystkich aktualnych zasad i ograniczeń, które podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► Jak Państwo wiedzą, od wczoraj zmieniono niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie w jednym czasie może robić więcej osób, do lasu i parku można wejść w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Przypominam informacje rządu na ten temat

Wielu z nas wyszło z domów, a straż miejska i policja - obserwując większy ruch wokół - sygnalizuje, iż nie wszyscy pamiętają o obowiązku noszenia maseczek i zachowaniu dystansu. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży. Bardzo proszę pamiętać o tych wymogach.

► Miło mi poinformować, że kończymy przygotowania do ponownego uruchomienia naszego targowiska. Na mój wniosek od piątku, 24 kwietnia swarzędzki Bazar po reorganizacji wznawia pracę, gdyż warunki do handlu zostały dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Jestem przekonany, że wielu sposród z nas ułatwi to życie.

► Jak informuje w swym komunikacie Starosta Poznański od dzisiaj, tj. 21 kwietnia br. ponownie umożliwiono internetową rejestrację wizyt w zakresie spraw związanych wyłącznie:

- z rejestracją pojazdów,

- uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami.

Rezerwacja internetowa dotyczy wyłącznie wizyt w wydziale przy ul. Jackowskiego 18 w Poznaniu. Można jej dokonać na www.bip.powiat.poznan.pl/1794,rezerwacja-wizyt-przez-internet

Od wtorku otwarte zostają też wszystkie filie Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu (w tym filia w Swarzędzu, przy ul. Poznańskiej 25). Oto pełna treść komunikatu starosty.

► Dzisiaj, podczas konferencji prasowej, minister rozwoju, wiecepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała kolejną odsłonę "tarczy antykryzysowej", która ogłoszona ma zostać w najbliższy piątek. Czekamy na decyzje.

► Szanowni Państwo, jak każdego dnia życzę Państwu dużo zdrowia...

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek