Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 39 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

17.04.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam Państwu aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według porannych danych z piątku 17 kwietnia na terenie naszej gminy 48 osób (28 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 17 osób (16 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Jak już informowałem w aktualizacji komunikatu nr 38, w gminie Swarzędz zanotowano wczoraj 1 nowy przypadek zachorowania z powodu koronawirusa (kobieta, pracująca w służbie zdrowia, przebywa w izolatorium). W sumie dotychczas mamy więc 3 przypadki zachorowań (wcześniej koronawirusa wykryto u dwóch mężczyzn, z których jeden  już wyzdrowiał). Dwojgu pozostałym serdecznie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Nadal rośnie liczba zakażeń w Wielkopolsce. Od wczoraj potwierdzono 37 nowych przypadków. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 866 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 46 osób zmarło, 42 osoby wyzdrowiały.

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie do tej pory w naszym kraju odnotowano 8214 przypadków zakażeń i 318 zgonów.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 natomiast rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Przypominam o obowiązującym od wczoraj nakazie noszenia maseczek zakrywających usta i nos. Dotyczy to osób znajdujących sie w przestrzeni publicznej. Maseczkę można ewentualnie zastąpić szalikiem, chustką itp.

► Miło mi poinformować, że firma Tulplast, która ma swoją siedzibę m.in. na terenie naszej gminy (w Paczkowie) wspiera walkę z koronawirusem. Wczoraj jej właściciele - Panowie Ireneusz i Maciej Socha - przekazali do Urzędu Miasta Poznania 2000 ochronnych przyłbic do celem rozdysponowania ich między szpitale miejskie. Dzisiaj natomiast Tulplast dostarczył 300 takich zabezpieczeń wielokrotnego użytku, wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego, do UMiG w Swarzędzu. Bardzo za te prezenty dziękujemy! Szerszą informację o pięknym geście naszych przedsiębiorców przedstawiamy TUTAJ.

► Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w dniu dzisiejszym skierowałem do Biura Rady Miejskiej w Swarzędzu projekt uchwały "w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości niektórych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19".

Przy okazji przypominam, podaną już wiele dni temu, Informację o narzędziach, jakimi obecnie dysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz

► Szanowni Państwo! Pandemia koronawirusa skutkuje problemami ekonomicznymi wielu z nas. Oznacza też znaczy spadek zaplanowanych wcześniej wpływów do budżetu Gminy Swarzędz. Zmusza to podjęcia pilnych działań ograniczających wydatki. Właśnie ze względów oszczędnościowych zmuszeni jesteśmy m.in. do ograniczenia oświetlenia ulicznego. Od jutra oświetlenie niektórych, najmniej uczęszczanych miejsc i ciągów komunikacyjnych będzie wyłączane od północy aż do rana. Prosze o wyrozumiałość, bo ta decyzja to konieczność.

► Życzę Państwu zdrowego weekendu. Zostańmy w domach, a jeśli musimy wyjść - zakrywajmy usta i nos, najlepiej maseczką.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek