Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 37 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

15.04.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa, zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według porannych danych z środy 15 kwietnia na terenie naszej gminy 38 osób (22 adresóy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 22 osoby (21 adresów) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań (z czego jedna osoba już wyzdrowiała).

Nadal coraz bardziej niepokojące informacje napływają jednak z innych rejonów Wielkopolski, gdzie od wczoraj zanotowano kilkadziesiąt nowych przypadków zachorowań. Dotychczas w Wielkopolsce koronawirusa stwierdzono u 750 mieszkańców, spośród których zmarły 43 osoby. Niepokoją również doniesienia o wzroście liczby zachorowań w powiecie poznańskim i sąsiednim, gnieźnieńskim. W dzisiejszym komunikacie Ministerstwo Zdrowia podało, że w całej Polsce liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 7408, a liczba ofiar - do 268.

► Powinniśmy zatem tym bardziej poważnie traktować zalecenia lekarzy i służb sanitarnych, przestrzegać zasad wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Bardzo Państwa o to proszę. Aktualne w tym względzie pozostają informacje podane w poprzednich komunikatach.

► Od dzisiaj uczniowie i nauczyciele kontynuują zdalną naukę. Wiemy, że w niektórych domach brakuje sprzętu do tego celu. Żeby zaradzić tej sytuacji kupiliśmy komputery wraz z niezbędnym oprogramowaniem. Pozyskaliśmy na ten cel dotację w wysokości ponad 100 tys. zł z funduszy Unii Europejskiej, a z budżetu Gminy Swarzędz dołożyliśmy ponad 50 tys. zł.  Zakupiony sprzęt przekazaliśmy już szkołom. Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.

► Jak Państwo wiedzą, od jutra (tj. od czwartku 16 kwietnia) obowiązuje nakaz używania maseczek zasłaniających usta i nos. Przypominam, że maseczki takie należy używać przebywając poza domem. Dopuszczalne jest także zasłanianie ust i nosa chustką lub szalem. Jak już informowałem, staramy sią Państwu pomóc w zaopatrzeniu w maseczki. Naszym najstarszym mieszkańcom - wszystkim seniorom w wieku 65+ zameldowanym w gminie Swarzędz - dostarczamy w tych dniach maseczki ochronne wyprodukowane przez swarzędzkie firmy. Seniorzy znajdują je w swoich skrzynkach na listy. Kolportaż powierzylismy niezawodnym strażakom, pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej, Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz sołtysom. Mamy dla naszych seniorów ok. 9 tysięcy takich maseczek. Proszę, aby nie niepokoił się nikt, kto jeszcze nie nie otrzymał koperty z maseczką. Trafią do wszystkich adresatów.

Są do maseczki tzw. wielokrotnego użytku i stanowią godną polecenia ochronę przy odpowiednim użytkowaniu. Przypominam równocześnie, że używanie takich maseczek nie daje pełnej ochrony przed koronawirusem i nie zwalnia z konieczności zachowania wszystkich innych metod ochrony.

► Jeśli ktoś z Państwa potrzebuje wsparcia - otrzyma je w naszym Ośrodku Pomocy Społecznej. Szczegółowe informacje o pracy OPS zamieszczamy go TUTAJ.

► Cały czas obowiązuje zasada Zostańmy w domach. Apeluję o poważne traktowanie wszystkich zaleceń i rygorów. Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► Szanowni Państwo. Jeszcze będzie normalnie! Nie możemy w to wątpić.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek