Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 36 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

14.04.20

Szanowni Państwo! Poniżej podaję aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa, przedstawione podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według porannych danych z wtorku 14 kwietnia na terenie naszej gminy 38 osób (26 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 21 osób (20 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań (z czego jedna osoba już wyzdrowiała). W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu uzyskałem informację, że dotychczas zakażenie koronawirusem stwierdzono u 78 mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego. Niepokojące informacje napływają jednak z innych rejonów Wielkopolski. Dotychczas w Wielkopolsce koronawirusa stwierdzono u 677 mieszkańców, spośród których zmarło 41.

► W pierwszym po Wielkanocy komunikacie Ministerstwo Zdrowia podało, że w całej Polsce wykryto już ponad siedem tysięcy zakażeń koronawirusem. W sumie liczba przypadków wzrosła do 7049, a liczba ofiar - do 251.

► Bardzo więc Państwa proszę o przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych w związku z pandemią koronawirusa. Aktualne w tym względzie pozostają informacje podane w poprzednich komunikatach.

► Szanowni Państwo! Wielkananoc upłynęła w naszej gminie spokojnie. Policja i strażnicy miejscy nie zanotowali istotnych incydentów. Swarzędzanie w ogromnej większości zachowali się odpowiedzialnie. Niech tak już zostanie... Bardzo Państwu dziękuję za taką postawę.

► Uprzejmie przypominam, że od najbliższego czwartku 16 kwietnia obowiązuje nakaz używania maseczek zasłaniających usta i nos. Maseczki takie należy koniecznie używać przebywając poza domem. Dopuszczalne jest także zasłanianie ust i nosa chustką lub szalem.

► Zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią wszystkim seniorom w wieku 65+ zameldowanym w gminie Swarzędz dostarczymy w tych dniach maseczki ochronne wyprodukowane przez swarzędzkie firmy (PIÓREX, CYBINA, BIZZARTO). Seniorzy znajdą je w swoich skrzynkach na listy. Dzisiaj od samego rana pracownicy UMiG przygotowywali koperty z maseczkami, które rozwożone są do adresatów. Kolportażem zajmują się strażacy, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz sołtysi. Dotychczas zamówiliśmy dla naszych seniorów ok. 9 tysięcy takich maseczek. Są do maseczki tzw. wielokrotnego użytku. Takie maseczki są godną polecenia ochroną, oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu. Podkreślam równocześnie, że używanie takich maseczek nie daje pełnej ochrony przed koronawirusem i nie zwalnia z konieczności zachowania wszystkich innych metod ochrony.

► Od jutra uczniowie i nauczyciele po świątecznej przerwie wracają do zdalnej nauki. Zależy nam, aby proces nauczania był kontynuowany, mimo wszystko.

► Cały czas obowiązuje zasada „Zostań w domu". Bardzo proszę o poważne traktowanie wszystkich zaleceń i rygorów wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Wiem, że to dla wszystkich często bardzo trudne. Jednak stawką jest zdrowie, nawet życie. Bądźmy zdrowi!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek