Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zielono mi…

01.06.11

Wtorkowe popołudnie okazało się nie tylko zielone, ale poetyckie i niezwykle wzruszające. Stało się tak dzięki pani Wandzie Wasik, która gościła w swarzędzkiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania autorskiego poetka przeczytała kilka swoich wierszy z tomiku „Jak nefryt zielona”.
W rozmowie, którą przeprowadziła Agata Widzowska Pasiak, autorka opowiedziała kiedy wiersze powstały, czy i jak trudno pisać o miłości, dlaczego taki tytuł tomiku oraz kto jest autorem ilustracji w nim zawartych i kogo przedstawiają. Zwróciła uwagę na fakt, iż w dzisiejszych czasach poezja została zepchnięta na margines, wyparta przez literaturę akcji. Czy zatem fakt, że mamy mniej publikacji poezji skłania do stwierdzenia, że może poezja przemawia tylko do osób szczególnie wrażliwych?

Poetka podkreśliła, że istnieje kobiecy sposób pisania i odczuwania, różniący się od pisarstwa poety-mężczyzny. Jednak jeden i drugi punkt widzenia są niezwykle potrzebne i uzupełniają się.

Spotkanie ubarwili młodzi artyści, Zuzanna Łuczak i Dawid Kobiela, którzy przepięknie recytowali wiersze z tomiku „Jak nefryt zielona”, a właściwie odegrali kilka scen, wprowadzając publiczność w niesamowity nastrój tych pięknych i wzruszających wierszy o miłości. O oprawę muzyczną zadbała pani Lidia Leitgeber wraz z akompaniamentem pana Sławka Sikory. Wysłuchaliśmy między innymi piosenek „Ta ostatnia niedziela”, „Jej portret” i na koniec „Zielono mi”.
Pani Wanda Wasik zdradziła swoje najbliższe plany wydawnicze. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnej publikacji.
Po spotkaniu można było nabyć tomik poezji i oczywiście poprosić o wpisanie dedykacji, a na wszystkich naszych gości czekała zielona herbata i zielony kamyk na szczęście.

Wieczorowi autorskiemu towarzyszyła wystawa grafik pani Zofii Nałęcz-Jaweckiej oraz gwaszy pani Wandy Wasik. Wystawę grafik i gwaszy można oglądać w galerii Wielokropek na os. Czwartaków 1 do 15 czerwca.

Monika Wojciechowska-Ratajczak
Biblioteka Publiczna w Swarzędzu