Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Europejski Korpus Solidarności w Ośrodku Pomocy Społecznej

12.10.21

W poniedziałek 4 października powitaliśmy w Swarzędzu kolejną wolontariuszkę Europejskiego Korpusu Solidarności, Ágnes Cseh. Ági jest Węgierką i przyjechała do nas z miejscowości Várpalota, położonej kilka kilometrów od słynnego jeziora Balaton.

Jej podróż pociągiem trwała 14 godzin i przebiegała przez Budapeszt i Wrocław. W ciągu pierwszego, bardzo intensywnego tygodnia Ági odwiedziła wiele nowych miejsc w Poznaniu i Swarzędzu, a także poznała mnóstwo osób, głównie pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej i uczestników zajęć w świetlicach i placówkach senioralnych oraz swoją mentorkę, która będzie jej towarzyszyć w czasie pobytu w Polsce. Młoda Węgierka będzie przebywać w Polsce do sierpnia przyszłego roku. W ciągu 10 miesięcy będzie pracować z dziećmi i seniorami w świetlicy w Gruszczynie, w Centrum Międzypokoleniowym „Pogodna", Centrum Aktywności Seniora, Dziennym Domu „Senior-Wigor" oraz Dziennym Domu Pomocy. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie lekcji z języka angielskiego dla dzieci i seniorów oraz przekazywanie im wiedzy o Węgrzech, Unii Europejskiej i swoich osobistych zainteresowaniach.

Wiemy że Ági bardzo lubi Polskę i Polaków, od kilku lat sama uczy się języka polskiego, odwiedziła też  nasz kraj kilka razy, miedzy innymi była wolontariuszką w Bydgoszczy, studiowała w Krakowie i Poznaniu. Tym razem postanowiła zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi i seniorami, a przy okazji poznać jeszcze lepiej nasz język i kulturę.

Ági przebywa i pracuje w Swarzędzu dzięki projektowi Ośrodka Pomocy Społecznej, „ESC - Nowe Horyzonty", prowadzonego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Program ten promuje zaangażowanie młodych Europejczyków w rozwój społeczności lokalnych w całej Europie, szczególnie w inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Mamy nadzieję, że pobyt Ági w Swarzędzu będzie dla niej bardzo pomyślny i przyniesie jej dużo wiedzy, doświadczenia i satysfakcji.

Wszystkich zainteresowanych tematem wolontariatu europejskiego zapraszamy na stronę Europejskiego Korpusu Solidarności: eks.org.pl

Dariusz Bugajski