Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Odsłonięcie rzeźby i miejska gra terenowa "O swarzędzkich meblach"

13.09.21

W minioną sobotę 11 września o godz. 12.00 przy Salonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich odbyło się uroczyste odsłonięcie pierwszej rzeźby swarzędzkiego stolarza. Swoją premierę miała gra miejska: „O swarzędzkich meblach", która jest częścią serii Wielkopolskich Questów. Natomiast Swarzędzki Szlak Meblowy wzbogacił się o kilkanaście tablic informacyjnych.

Mimo deszczowej pogody na skrzyżowaniu ulic: Wrzesińskiej i Cieszkowskiego zgromadziła się grupa questowych pasjonatów. Głos zabrał burmistrz miasta Marian Szkudlarek, który nawiązał do swarzędzkiej tradycji stolarskiego rzemiosła. O figurze stolarza opowiedział sam twórca - artysta rzeźbiarz Jan Śliwiński, a o queście „O meblach swarzędzkich" jego autorka Aleksandra Warczyńska.

Swarzędzki Szlak Meblowy powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w 2019 r. .

„Powiewem świeżości" na szlaku jest rzeźba, która stanęła na jego starcie przy Salonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich. Rzeźba przedstawia stolarza przy pracy z nieodłącznym atrybutem - heblem - w ręce. Planowane jest ustawienie kolejnych figur w innych punktach miasta. W pejzażu Swarzędza pojawiły się nowe, tablice informacyjne. Plansze opowiadają dzieje miejscowych rzemieślników oraz fabrykantów, a także historię Swarzędza. Zamontowano je w najciekawszych miejscach szlaku. Na tablicach znalazły się ciekawostki, mapki, zagadki dla najmłodszych i kody QR, odsyłające do strony internetowej szlaku, gdzie można poznać więcej stolarskich tajemnic miasta. Szlak zyskał również swój logotyp. To charakterystyczne, wędrujące krzesło. Cały czas można również skorzystać z cyklicznych wycieczek z przewodnikiem. Najbliższa została zaplanowana na 9 października.

Alternatywną metodą zwiedzania szlaku jest nowa miejska gra terenowa - quest „O swarzędzkich meblach". Przygotowana została we współpracy z Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w ramach serii Wielkopolskie Questy. Rozwiązując quest można wziąć udział w zabawie Na tropie skarbów, proponowanej przez Powiat Poznański.

Karty gry w wersji elektronicznej do wydruku dostępne są na stronie swarzędzkiego muzeum oraz regionu wielkopolska Natomiast karty w  formie papierowej, już wydrukowanej można otrzymać w Salonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich (początek trasy), w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz oraz w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki - Muzeum.

Zapraszamy do GALERII

/fot. A.Młynarczak/

 

/WPR/