Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Jak połknąć tę żabę? Finał konkursu dla uczniów lubiących myśleć nieszablonowo

15.03.21

W sobotę, 13 marca, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności ze względu na sytuację epidemiczną, odbył się w Swarzędzu drugi etap popularnego w Wielkopolsce konkursu „Złota Żaba".

„Złota Żaba" adresowana jest do uczniów klas VII i VIII wielkopolskich i lubuskich szkół podstawowych. Uczestnicy wybierają dziedzinę: matematyka lub  język polski i literatura. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie tych, którzy myślą nieszablonowo. Biorący udział uczniowie stają przed wyzwaniem rozwiązania zadań szczególnych, wymagających - w mniejszym stopniu niż wiedzy -  wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności logicznego i niestereotypowego myślenia.

Organizowane od 28 lat konkursy „Złota Żaba" inspirują i dostarczają nauczycielom narzędzi do pracy z uczniami zdolnymi. Pomocą dla jednych i drugich jest wydany w 2018 r., kultowy już zbiór zadań pt. Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą. Zadania z tegorocznej i kilku poprzednich edycji publikowane są także na stronie internetowej zlotazaba.pl.

Organizatorem Konkursu „Złota Żaba" jest Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, która prowadzi w Swarzędzu I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu. Obie szkoły znane są z najwyższych efektów nauczania, a autorami zadań są nauczyciele w nich uczący oraz nauczyciele akademiccy z poznańskich uniwersytetów -  Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej UEP.

W drugim etapie Konkursu wzięło udział 141 zakwalifikowanych uczestników - 78 z języka polskiego i literatury, 63 z matematyki. Nad bezpieczeństwem sanitarnym uczniów i przestrzeganiem zasad regulaminowych czuwała komisja konkursowa i kilkunastu wolontariuszy.

O miejscu uczestnika na liście wyników zadecyduje suma punktów za dwa etapy. Lista będzie ogłoszona 10 kwietnia na stronie internetowej - w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie tradycyjnej uroczystości wręczenia nagród. Prestiżowe statuetki Złotej Żaby i nagrody rzeczowe zostaną wysłane do szkół, gdzie odbiorą je laureaci i wyróżnieni. Nagrodą będzie także prawo przyjęcia do szkół Fundacji EKOS oraz związane z nim stypendium. Sukces ucznia to zawsze także zasługa jego nauczyciela. Dlatego w  „Złotej Żabie"  nagrody otrzymują również nauczyciele laureatów najwyższych miejsc.

Przy organizacji „Złotej Żaby" z Fundacją EKOS współpracuje kilkuset dyrektorów szkół i nauczycieli - matematyków i polonistów. Konkurs wspierają i współfinansują jednostki samorządowe: Województwo Wielkopolskie, Powiat Poznański, Powiat Kościański, Powiat Szamotulski, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Września. Nagrody sponsorują firmy: ENEA Operator, Biofarm, Terravita. Patronat medialny nad „Złotą Żabą" sprawuje Radio Poznań.

/wp/