Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

4 firmy chcą zbudować tunel w Kobylnicy. Termin? Przed końcem 2023 r.

04.12.20

Trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę bardzo ważnej dla naszej gminy inwestycji - tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. W przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu oferty złożyły 4 firmy, wśród nich tak znane spółki jak STRABAG czy Budimex. Możliwe zatem, że już w styczniu umowa na realizację w systemie „projektuj i buduj" zostanie podpisana.

- Jeśli tak się stanie, to za niespełna 3 lata, w 2023 roku, będziemy mieli koniec korków w Kobylnicy - mówi burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek. - Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli 70-metrowy tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną - rondo. Takie są założenia budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Kobylnicy - wyjaśnia burmistrz.

Inwestorem jest Powiat Poznański, a ponieważ jest to duża i kosztowna inwestycja, kosztami podzielą się PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Powiat Poznański, Gmina Swarzędz i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Kolej zobowiązała się wyłożyć 20,5 mln zł, natomiast  z budżetu Swarzędza przekażemy Powiatowi Poznańskiemu na ten cel 11,05 mln zł. - Przed niespełna rokiem zawarliśmy z panem starostą umowę, w myśl której Gmina Swarzędz przekaże 2,5 mln zł w 2021 r., 5,55 mln zł w 2022 r. oraz 3 mln zł w roku 2023. Środki te zostały  już zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta i Gminy Swarzędz na lata 2020-2043 - informuje Marian Szkudlarek.

Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Duże natężenie ruchu jest również na trasie kolejowej Poznań - Gniezno. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki często są zamknięte. A wtedy korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka w Kobylnicy, ale również droga wojewódzka z Poznania w kierunku Pobiedzisk. Dzieje się tak, gdy korek kończy się w obrębie skrzyżowania i czekające samochody blokują przejazd pozostałym pojazdom.

Jak podkreśla Marian Szkudlarek inwestycja znacznie poprawi także bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie. Uwzględni potrzeby zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych. Wpłynie też na czas przejazdu w kierunku Poznania, Swarzędza oraz Pobiedzisk.

- Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców, musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości budżetu gminy. Duża inwestycja drogowa  w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy Swarzędza z innymi zainteresowanymi podmiotami zyskujemy szansę na szybszą realizację zamierzeń - podkreśla burmistrz. - Aktualnie trwa też projektowanie tunelu w ul. Tabaki w Swarzędzu. O postępie prac w obu tematach będziemy Państwa informować.

/mw/