Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Czerwona strefa w całej Polsce. Od soboty, 24 października, nowe obostrzenia. Apel burmistrza

23.10.20

W piątek, 23 października, rząd poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami Mateusza Morawieckiego cała Polska objęta została czerwoną strefą.

Nowe obostrzenia:

 • szkoła podstawowa: klasy od 4 do 8 w trybie zdalnym;
 • od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy. ;
 • ograniczenie działalności lokali gastronomicznych - puby, restauracje zostają zamknięte dla klientów. Mogą jedynie sprzedawać jedzenie na wynos (wstępnie na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia);
 • zakaz spotkań grup powyżej pięciu osób (wyjątki - osoby, które mieszkają razem czy spotkania w celach zawodowych);
 • program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach (wyłączenia: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych);
 • zamknięcie sanatoriów po zakończeniu obecnych turnusów.

Dodatkowo obowiązują dotychczasowe obostrzenia, które już wcześniej wprowadzone zostały w strefie czerwonej:

 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. widzów;
 • zawieszona działalność basenów, siłowni i aquaparków;
 • w sklepach obowiązuje limit pięciu osób na 1 kasę w placówkach do 100 metrów kwadratowych;
 • w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych;
 • w transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc.

Więcej informacji znajdą Państwo w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej na www.gov.pl

APEL BURMISTRZA

Szanowni Państwo! Od wczesnej wiosny mamy do czynienia z epidemią koronawirusa. Obecnie, od kilku tygodni liczba zachorowań i, niestety, zgonów, szybko rośnie. W całym kraju tzw. druga fala epidemii przybiera na sile. Również w naszej gminie notujemy coraz więcej zachorowań. Kilkuset mieszkańców naszej gminy odbywa kwarantannę, już ponad stu zachorowało.

Dlatego ponownie bardzo Państwa proszę, aby nie lekceważyć zagrożenia. Musimy wszyscy poważnie potraktować wszystkie rygory sanitarne, które obowiązywać zaczną od soboty, 24 października. Ich pełne zestawienie znajdą Państwo powyżej.

Bardzo proszę również o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów społecznych, zachowanie dystansu, używanie maseczek, dezynfekcję rąk.

Szanowni Państwo! Zależy nam bardzo, aby w tym trudnym czasie uniknąć konieczności zamknięcia Urzędu Miasta i Gminy. Dlatego zwracamy się do Mieszkańców z prośbą o ograniczenie do minimum bezpośrednich wizyt w UMiG oraz bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Wszelkie sprawy, które dotychczas załatwiliście Państwo osobiście, prosimy - w miarę możliwości - próbować rozwiązać drogą telefoniczną, e-mailową oraz pocztą tradycyjną. Przypominam również, że ze względów sanitarnych obsługa interesantów w Wydziale Spraw Obywatelskich oraz Urzędzie Stanu Cywilnego (w budynku przy ul. Poznańskiej 25) odbywa się po wcześniejszym umówieniu wizyty. Szczegółowe informacje podajemy TUTAJ.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy i liczymy na Państwa wyrozumiałość. Czasowe ograniczenia spowodowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo Państwa, jak również pracowników UMiG.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek