Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej – zapraszamy na wystawę!

10.08.20

Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej to tytuł wystawy, którą obejrzeć będzie można do 31 października w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim w Uzarzewie.

Zwierzęta leśne obok gospodarskich zajmowały w kulturze ludowej szczególe miejsce, z jednej strony traktowano je jako istoty doskonalsze od siebie będące pod opieką bogów, przyrody, przynoszące dobry omen, pomoc i pomyślność w życiu codziennym. Z drugiej strony przypisywano im kontakt z zaświatami, napawały ludzi przerażeniem, traktowano jako zapowiedź nadchodzących kataklizmów, nieszczęścia, śmierci.

Wciąż zdajemy się na przynoszące szczęście królicze łapki, próbujemy obronić się przed „okukaniem” przez kukułkę. Wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot, a już zatrzymujemy się skonsternowani. Temat wystawy, choć mogłoby się wydawać powiązany jest ze światem, którego już nie ma, o dziwo, wciąż funkcjonuje w naszej kulturze. Dlaczego tak się dzieje..?, czy jest to tylko statystyka, według której określona część społeczeństwa ma predyspozycje do tłumaczenia pewnych zjawisk posiłkując się zabobonami i przesądami, czy jest to nasze doświadczenie życiowe, właściwości naszego mózgu, a może zwierzęta rzeczywiście mają cudowne moce, a my staliśmy się ignorantami, przestaliśmy reagować na ich sygnały. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.

Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne.

Chcielibyśmy przybliżyć szerszej publiczności, zarówno dzieciom jak i dorosłym tematykę związaną ze zwierzętami leśnymi, zachowaniami, zdolnościami, ich znaczeniem dla ludzi i środowiska, a także przedstawić cały zestaw wierzeń, przesądów, zabobonów związanych z tymi zwierzętami, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej a których pozostałości możemy obserwować po dzień dzisiejszy. Zamierzeniem wystawy jest wypełnienie luki w ofercie muzeum, wraz z wystawą w placówce pojawi się "więcej człowieka" i "magicznej mocy zwierząt.

Więcej o zwierzętach - broszurka

Zbigniew Kowalski

Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie