Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Wystawa „Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej"

15.07.20

Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie zaprasza w dniach 28 lipca do 31 października na wystawę „Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej".

Świat ludowych wierzeń, przesądów i zabobonów jest już dziś trudny do odtworzenia. Możemy głównie polegać na przekazach XIX i XX wiecznych badaczy. Przesądy i zabobony wraz z rozwojem nauki zanikają, większość z nas uważa się za racjonalnie myślących, nowoczesnych ludzi. Jednak z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej z roku 2011 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków w dalszym ciągu w nie wierzy.

Wciąż zdajemy się na przynoszące szczęście królicze łapki, próbujemy obronić się przed „okukaniem" przez kukułkę. Wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot, a już zatrzymujemy się skonsternowani. Temat wystawy, choć mogłoby się wydawać powiązany jest ze światem, którego już nie ma, o dziwo, wciąż funkcjonuje w naszej kulturze. Dlaczego tak się dzieje..?, czy jest to tylko statystyka, według której określona część społeczeństwa ma predyspozycje do tłumaczenia pewnych zjawisk posiłkując się zabobonami i przesądami, czy jest to nasze doświadczenie życiowe, właściwości naszego mózgu, a może zwierzęta rzeczywiście mają cudowne moce, a my staliśmy się ignorantami, przestaliśmy reagować na ich sygnały. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.

Zwierzęta leśne obok gospodarskich zajmowały w kulturze ludowej szczególe miejsce, z jednej strony traktowano je jako istoty doskonalsze od siebie będące pod opieką bogów, przyrody, przynoszące dobry omen, pomoc i pomyślność w życiu codziennym. Z drugiej strony przypisywano im kontakt z zaświatami, napawały ludzi przerażeniem, traktowano jako zapowiedź nadchodzących kataklizmów, nieszczęścia, śmierci.

Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne.

Chcielibyśmy przybliżyć szerszej publiczności, zarówno dzieciom jak i dorosłym tematykę związaną ze zwierzętami leśnymi, zachowaniami, zdolnościami, ich znaczeniem dla ludzi i środowiska, a także przedstawić cały zestaw wierzeń, przesądów, zabobonów związanych z tymi zwierzętami, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej a których pozostałości możemy obserwować po dzień dzisiejszy. Zamierzeniem wystawy jest wypełnienie luki w ofercie muzeum, wraz z wystawą w placówce pojawi się "więcej człowieka" i "magicznej mocy zwierząt".

Wystawę obejrzeć można od 28 lipca do 31 października w Muzeum Przyrodniczo - Łowieckim w Uzarzewie.

Zbigniew Kowalski

Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie