Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

27 maja - Dzień Samorządowca i 30 lat samorządu terytorialnego

27.05.20

Szanowni Państwo! Dla wspólnoty gminnej dzień 27 maja jest bardzo ważną datą, a rok 2020 jest rokiem szczególnym. Dziś obchodzimy bowiem Dzień Samorządu Terytorialnego i 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych wyborów w Polsce po II wojnie światowej - wyborów samorządowych. Na pamiątkę tego wydarzenia, Sejm RP w 2000 roku ustanowił 27 maja Dniem Samorządowca.

Z tej okazji składam serdeczne życzenia wszystkim Pracownikom Samorządowym, Radnym oraz Sołtysom, osobom, które działają dla dobra lokalnej społeczności. Życzenia te kieruję do wszystkich swarzędzkich samorządowców, którzy przez trzy dekady wspólnie tworzyli Swarzędz, jaki dziś znamy i lubimy. Przypomnimy ich w najbliższym, okolicznościowym  wydaniu „Prosto z Ratusza" - naszego samorządowego czasopisma, któremu również „stuknęło" już 30 lat.

Życzę, by Państwa trud, ciężka praca i codzienne wysiłki były zauważane i doceniane, aby lokalne społeczności wspierały Wasze inicjatywy i chętnie angażowały się w budowanie lepszego jutra naszych ,,małych ojczyzn".

Życzę Państwu wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji w życiu prywatnym i zawodowym. Przede wszystkim zaś, niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej służbie.

Pierwsze wybory do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku, poprzedziła uchwalona 8 marca 1990 roku ustawa o samorządzie terytorialnym. 30- lecie polskiej samorządności jest okazją, by podsumować co nam się wspólnie udało, spojrzeć, jak dziś funkcjonuje samorząd oraz aby zastanowić się, jakie stoją przed nami wyzwania, co można poprawić i jak odpowiednio reagować na dynamiczną sytuację w naszych miastach i gminach. Dzisiejszy dzień skłania także do refleksji nad kwestią współpracy pomiędzy samorządami, jak i rozmaitymi jednostkami samorządu terytorialnego.

Samorząd to my wszyscy. Mieszkańcy, samorządowcy, władze gmin i miast. 30 lat temu zyskaliśmy realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie. Przez ten czas wspólnie stworzyliśmy wiele oddolnych inicjatyw, niezależnych ruchów, organizacji pozarządowych, które zaowocowały wieloma zrealizowanymi projektami, dając nam nieskrępowaną możliwość mówienia o potrzebach lokalnej społeczności.

Pamiętajmy zatem, że rocznica polskiej samorządności jest naszym wspólnym świętem i okazją, by podkreślić rolę społeczeństwa obywatelskiego w tworzeniu, demokratycznego państwa, w którym wszyscy chcemy żyć.

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek