Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Epidemia nie przeszkodziła w rozstrzygnięciu Konkursu. Nagrodzono 81 uczniów.

20.05.20

Wprawdzie stan zagrożenia epidemicznego uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanego na marzec drugiego etapu Konkursu „Złota Żaba" dla Uczniów Szkół Podstawowych w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury i w Dziedzinie Matematyki, to jednak Konkurs został rozstrzygnięty, wyłoniono laureatów i wyróżnionych, przyznano nagrody.

Organizatorzy postanowili ustalić wyniki końcowe w oparciu o wyniki pierwszego etapu, do którego uczestnicy przystąpili w listopadzie 2019 r. w swoich szkołach. Komisja Konkursowa wzięła pod uwagę wyniki punktowe wszystkich tych spośród 5 871 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu i potwierdzili, że chcą w nim wziąć udział.

Z matematyki maksymalną liczbę punktów uzyskało 5 uczniów: Filip Dondajewski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu, Mikołaj Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, Kacper Paterski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie, Jakub Walkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy i Stanisław Wojtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Wszyscy oni zajęli pierwsze miejsce.

Z języka polskiego i literatury Konkurs wygrała Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, Julian Trochimiak ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu był drugi, a Maria Grześkowiak z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zajęła trzecie miejsce.

Laureaci (20 najwyższych miejsc, w każdej z dziedzin) otrzymali, przyznawane corocznie, statuetki złotej żaby. Zarówno laureatom, jak i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) przyznano też nagrody rzeczowe: książki (m. in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą"), sprzęt elektroniczny (m. in. smartwatche, głośniki bluetooth) oraz prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu i związane z tym stypendium. Wyróżniono też nauczycieli uczących - języka polskiego lub matematyki - laureatów najwyższych miejsc. Przyznano im upominek w formie bonów na książki.

Zadania z tegorocznej edycji Konkursu oraz pełne listy laureatów i wyróżnionych są dostępne na stronie: zlotazaba.pl.

W mieście i gminie Swarzędz w Konkursie wzięło udział 202 uczestników. Pięcioro z nich znalazło się w gronie nagrodzonych. Oprócz wspomnianych wcześniej, laureatem został Mikołaj Czostek ze Szkoły Podstawowej Fundacji EKOS w Swarzędzu (XI-XIV miejsce w dziedzinie matematyki), a jego szkolni koledzy, Tomasz Pawlaczyk i Antoni Mrozek, zostali wyróżnieni (odpowiednio 25-26 miejsce w dziedzinie matematyki i 24-27 miejsce w dziedzinie języka polskiego i literatury).

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych uczniów, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa doświadczony zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu W organizacji „Złotej Żaby" co roku pomaga kilkuset nauczycieli, którzy przeprowadzają pierwszy etap w oparciu o przesłane do szkół materiały.

Konkurs, który obejmuje województwa: wielkopolskie i lubuskie,  jest współfinansowany przez: Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, obornickiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Września) oraz prywatnych sponsorów. Patronat: UAM - Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Radio Poznań.

/wp/