Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 25 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

01.04.20

Szanowni Państwo! Podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ponownie analizowaliśmy aktualną sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

► W środę 1 kwietnia od rana do godz. 13:00 zmieniły się dane statystyczne w odniesieniu do mieszkańców naszej gminy -  98 osób (63 adresy) objętych jest kwarantanną domową, której przebieg nadzoruje policja. W sposób odpowiedzialny potwierdzić mogę też, że dotychczas w gminie Swarzędz wykryto 2 przypadki zakażenia koronawirusem. Obie osoby przebywają w szpitalu. Życzmy im szybkiego powrotu do zdrowia.

► Zwracam jednak Państwa uwagę na fakt, że kwarantanną domową objęte są również inne osoby, które nie muszą pozostawać pod nadzorem policji. Coraz więcej osób (w tym mieszkańców naszej gminy) mających obowiązek odbycia kwarantanny, korzysta bowiem z aplikacji "Kwarantanna domowa". Ilu ich jest w gminie Swarzędz? Tak jak, wyjaśniałem w dzisiejszej aktualizacji  poprzedniego komunikatu, niestety, mimo wielodniowych starań i zabiegów, nie byliśmy w stanie uzyskać od organów nadzoru sanitarnego dostępu do takich informacji. Mam jednak podstawy aby sądzić, że ogólna liczba osób (i adresów) podlegających obowiązkowej kwarantannie  jest w naszej gminie - podobnie jak w całej Polsce - z każdym dniem coraz większa.

► Proszę Państwa - każdego dnia spotykamy się z wieloma informacjami, często niesprawdzonymi, padają pytania jak postępować. Mam nadzieję, że bardzo pomocny w zdobyciu rzetelnej wiedzy na temat koronawirusa będzie zestaw odpowiedzi lekarzy na często zadawane pytania. Przygotował je Szpital Wojewódzki w Poznaniu. Proszę o przeczytanie: „Koronawirus. Pytacie - odpowiadamy..."

► Z całego świata, a także z Polski, codziennie nadchodzą coraz bardziej niepokojące informacje. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia informowało już o  prawie 2400 wykrytych przypadkach zarażenia koronawirusem i 35 zgonach z tego powodu. Pod TYM ADRESEM można obserwować aktualną mapę zachorowań. Minister Zdrowia informuję, że najtrudniejszy czas dopiero nadejdzie. Nie wiemy ilu zarażonych jest faktycznie wśród nas. W tej sytuacji tym bardziej powinniśmy zachować maksymalną ostrożność i przestrzegać wszelkich zaleceń i wymogów sanitarnych. Bardzo Państwa o to proszę i przypominam o obowiązujących od dzisiaj dodatkowych obostrzeniach, o których przeczytać możemy TUTAJ: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki Cały czas obowiązują również ograniczenia wprowadzone przez rząd wcześniej. Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

► W związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami dotyczącymi m.in. przebywania w przestrzeni publicznej na terenie naszej gminy spotkają Państwo wspólne patrole policji i strażników miejskich. Apeluję o stosowanie się do wszystkich zaleceń i ograniczeń. Chodzi o nasze bezpieczeństwo. Bądźmy odpowiedzialni, zostańmy w domu.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek