Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 9 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

16.03.20

Szanowni Państwo! 16 marca odbyło się kolejne spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele UMiG, Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz Policji. Proszę o zapoznanie się z najnowszymi informacjami.

Najważniejsza informacja - na terenie miasta i gminy Swarzędz nadal (stan na godz. 14:00 w dniu 16 marca) nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania z powodu pandemii koronawirusa. Domową kwarantanną wciąż objęte są 4 osoby (jedna rodzina). Należy się jednak spodziewać, że - w związku z zamknięciem granic i powrotami z zagranicy - liczba osób objętych kwarantanną może rosnąć. Informacje na ten temat podawać będziemy w kolejnych komunikatach.

Musimy nadal zachowywać środki ostrożności i stosować wszystkie zalecenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przypominam, że kwarantanną objęte są osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, co nie oznacza, że same są chore. Osoby pozostające w takiej kwarantannie, proszę o bezwzględne stosowanie się do wszystkich wytycznych służb sanitarnych w tym zakresie.

Apeluję także do wszystkich mieszkańców, szczególnie osób starszych i przewlekle chorych, aby w miarę możliwości pozostawali w swoich domach i opuszczali je tylko wtedy, gdy zachodzi pilna potrzeba. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej otaczają opieką wszystkie osoby starsze, chore, wymagające pomocy. Są do dyspozycji pod numerami telefonów komórkowych 512 052 677 i 886 358 946, a także 61 651 26 50. Więcej o funkcjonowaniu OPS przeczytają Państwo TUTAJ oraz TUTAJ

Oto informacja o pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w zakupach dla seniorów

Zachęcam wszystkich do korzystania z e-usług, które ułatwią Państwu funkcjonowanie w obecnej sytuacji. Korzystajmy z kontaktu przez Internet, z bankowości elektronicznej, zakupów on-line, czy z aplikacji moBILET. Ograniczy to konieczność wychodzenia z domu. Także kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Swarzedzu jest możliwy drogą elektroniczną przy pomocy maila, czy systemu e-PUAP. Proszę zajrzeć TUTAJ.

Przypominam o - wprowadzonych dla Państwa bezpieczeństwa - ograniczeniach w funkcjonowaniu Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu oraz innych gminnych instytucji.

Od poniedziałku 16 marca 2020 r. do odwołania wprowadzone zostały ograniczenia w funkcjonowaniu UMiG w Swarzędzu polegające na wykonywaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom oraz określonych zadań wyłączających bezpośrednią obsługę interesantów w zakresie wskazanym poniżej:

- UMiG w Swarzędzu nie przyjmuje klientów (z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych);

- wszystkie wizyty umówione do tej pory telefonicznie, poprzez rezerwację internetową, bezpośrednio przez pracowników Urzędu, a także wezwania do osobistego stawienia się w Urzędzie, zostają anulowane;

- pracownicy urzędu pracują w dotychczasowych godzinach pracy urzędu bez zmian,

- obywatele we wszystkich sprawach prowadzonych przez UMiG w Swarzędzu mogą kontaktować się z pracownikami urzędu wyłącznie telefonicznie i mailowo od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu lub przesyłać korespondencję pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem ePUAP;

- oto WYKAZ TELEFONÓW I KONTAKTÓW E-MAIL: http://swarzedz.pl/index.php?id=9 pozostających do Państwa dyspozycji,

- na parterze ratusza umieszczona została SKRZYNKA PODAWCZA, w której można umieszczać korespondencję kierowaną do UMiG,

- zawieszona zostaje możliwość osobistego składania skarg i wniosków.

Powyższe informacje będą aktualizowane na bieżąco i dostępne na stronie internetowej Urzędu, a także wywieszone w siedzibie Urzędu.

Przepraszam Państwa za wymienione wyżej utrudnienia i proszę o wyrozumiałość, gdyż znaleźliśmy się  wszyscy w sytuacji nadzwyczajnej, a wszystkie te nadzwyczajne rozwiązania służą wspólnemu bezpieczeństwu. Przypominam, że do odwołania obowiązuje nas wszystkich nowa ogólna zasada „ZOSTAŃ W DOMU".

Informuję, że ze względów sanitarnych zaplanowane wcześniej bezpłatne badania w kierunku osteoporozy i spirometryczne, które miały się odbyć 23 marca zostały odwołane. Osoby, które zapisały się na te badania o nowym terminie zostaną poinformowane telefonicznie.

Przekazuję PaństwuP: treść rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

Pamiętajmy o bezwzględnym zachowaniu zasad higieny wskazanych w profilaktyce zakażenia koronawirusem.

Uprzejmie proszę o śledzenie informacji przekazywanych przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Znajdą je Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus?fbclid=IwAR3gyDwB--LJH0h9o1g2RjDU0tCE7Bi5oWcB8Mq3oesDo_Weuw7ekyB4yT0

Serdecznie apeluję do Państwa o zachowanie spokoju, wzajemną życzliwość i pomoc. Pamiętajmy w obecnej trudnej sytuacji o naszych sąsiadach, osobach starszych, samotnych. Unikajmy plotek, powielania niesprawdzonych informacji, pomagajmy sobie nawzajem.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek