Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 5 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

13.03.20

Szanowni Państwo! 13 marca odbyło się posiedzenie swarzędzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przekazuję Państwu kolejne informacje w sprawie działań, mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa:

► Zgodnie z poleceniem Wojewody Wielkopolskiego Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu otoczy opieką (pomoc w zakupie żywności, leków etc.) wymagające takiej pomocy osoby starsze, samotne lub chore. Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

► Zgodnie z rekomendacjami Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego do odwołania ograniczona zostaje działalność urzędów w zakresie przyjmowania i osobistej obsługi interesantów. Celem jest zminimalizowanie liczby bezpośrednich kontaktów i zmniejszenie ryzyka przeniesienia się zakażeń. Od poniedziałku 16 marca:

- zawieszona zostanie działalność Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego oraz jego filii (w tym filii w Swarzędzu),

- zawieszona zostanie działalność w Swarzędzu punktu podawczego I Urzędu Skarbowego,

- Urząd Stanu Cywilnego w Swarzędzu (mieszczący się przy ul. Poznańskiej 25) ograniczy obsługę interesantów do najpilniejszych spraw - przyjmowane będą jedynie zgłoszenia zgonów,

- ograniczona zostanie działalność Wydziału Spraw Obywatelskich UMiG w Swarzędzu (mieszczącego się przy ul. Poznańskiej 25),

- zawieszona została działalność Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, Ośrodka Kultury w Swarzędzu, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki oraz Biblioteki Publicznej w Swarzędzu i jej filii,

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu ograniczy obsługę klientów. Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

► Dla Państwa bezpieczeństwa ponawiam apel o ograniczenie wizyt w urzędach oraz instytucjach publicznych do niezbędnego minimum oraz unikanie wszelkich skupisk ludzkich. Proszę o składanie dokumentów do UMiG drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP, a wszelkie pytania proszę kierować na adres poczty elektronicznej umig@swarzedz.pl lub telefonicznie - oto WYKAZ TELEFONÓW UMIG . Zachęcam do korzystania z aplikacji eUrząd

W przypadku braku możliwości przesłania dokumentów drogą elektroniczną, prosimy o składanie ich wyłącznie w Biurze Obsługi Mieszkańców na parterze ratusza.

► Uprzejmie przypominam, że zgodnie z moim komunikatem nr 3 z dnia 11 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do żłobków, przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy.

► Elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna się zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, jednak wnioski wraz załącznikami będzie można składać w placówkach oświatowych od 26 marca w godzinach ustalonych przez te placówki. odbywa na dotychczasowych zasadach. Proszę o zapoznanie się z informacją o naborze - zamieszczamy ją TUTAJ

Szanowni Państwo! W przypadku podejrzewania lub zaobserwowania ewentualnych objawów zakażenia, należy niezwłocznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub najbliższym oddziałem zakaźnym. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny telefon alarmowy - całodobowy 609 794 670, epidemiologia - 616467838.

Równocześnie bardzo proszę Państwa o zachowanie spokoju i stosowanie się do wszelkich oficjalnych zaleceń. Zachowajmy ostrożność i dbajmy o siebie. Ten apel kieruję szczególnie do seniorów i dzieci. Unikajmy skupisk ludzkich, a wszyscy, którzy mogą powinni pozostać w domach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

* * *

Przypomnijmy raz jeszcze:

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Oto informacje na temat koronawirusa przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia:

https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy?fbclid=IwAR0ppDbGQbD-NsmynmtDL5Dmlglece_ku0bTTQsT-XZ_DGjRPKocUS6cHBk