Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Do teatru przez dziurkę od klucza...

04.03.20

W okresie ferii zimowych Pracownia Działań Twórczych, mieszcząca się w Swarzędzu Rynek 21 gościła przez dwa tygodnie codziennie od 8.00 do 16.00 najmłodszych mieszkańców naszej Gminy. VI edycja ,, Do Teatru przez Dziurkę od Klucza '' pozwoliła w sposób twórczy poznać teatr trochę od innej strony, poprzez warsztaty i wspólna zabawę. W zajęciach wzięło łącznie ok. 130 dzieci. W czasie spotkań miały miejsce wyjazdy do teatrów do Poznania, warsztaty twórcze prowadzone przez Ewę Wanat i Michała Wolińskiego.

Jak co roku, wybór dzieci był prosty- królowała ceramika i rzeźba. Podczas zajęć doświadczyliśmy działania żywiołów oraz magii ognia. Dzieci były świadkami metamorfozy jaka zachodzi podczas wypału gliny i co się z nią dzieje w poszczególnych etapach. Byliśmy świadkami jak ,, grudka ziemi'' zmieniała się w opowiadaną przez nas historię . Tworzyliśmy formy przestrzenne, płaskorzeźby oraz naczynia użytkowe, jako rekwizyty i części składowe opowiadanych historii. Wypalone prace w malowaliśmy szkliwami i utrwalaliśmy w bardzo wysokiej temperaturze.

Oprócz ceramiki, prowadzone były zajęcia plastyczne , których celem było stworzenie bohaterów oraz wykonanie scenopisu w formie obrazkowej , który posłużył stworzeniu animacji poklatkowej . Do tego celu wykorzystaliśmy również rzeźbę oraz fotografię. Zajęcia miły zainspirować i pokazać w jak prosty sposób mogą tworzyć własne animacje wykorzystując komórkę oraz własne prace graficzne lub rzeźbiarskie.

Po południami gościliśmy bajarkę Xsenię Starzyńską, która dzięki opowiadanym historiom przenosiła nas do odległych czasów. Opowieściom towarzyszyły warsztaty kulinarne oraz gry.

W trakcie turnusów odbyły się także 2 wyjazdy do teatru Animacji w Poznaniu na spektakl „Baśń o trzech konikach" inspirowana motywami ludowymi , bogato ilustrowana muzyką Kapeli ze Wsi Warszawa. Przypomniał nam, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarujemy, zawsze do nas wróci.

Drugi obejrzany spektakl lalkowo- aktorski musical to baśń Andersena znana wszystkim ,,Nowe Szaty Króla'' Historia aktualna również w dzisiejszych czasach. Po barwnych przedstawieniach ,w podróż po fascynującym świecie teatru zabrali nas aktorzy Teatru Animacji. Odpowiedzieli na pytania. : Co znajduje się pod sceną? Czym różni się kukła od pacynki? Dokąd aktorzy schodzą ze sceny? Gdzie chowa się scenografię?

W czasie spotkania oprowadzili nas po zakamarkach teatru. Wizyta zakończyła się w Galerii Lalek, gdzie znajdują się lalki z archiwalnych spektakli Teatru Animacji. Aktorzy opowiedzieli o widowiskach i zademonstrowali rozmaite możliwości animacyjne poszczególnych lalek. Spotkanie stało się inspiracją do stworzenia własnych lalek i opowiedzenia własnych historii.

Wszystkim dziękujemy za obecność i wspólną zabawę i zapraszamy na warsztaty , które będą odbywać się w czasie wakacji.

Projekt "Do Teatru przez Dziurkę od Klucza'' został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

/ew/