Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Tunel pod torami w rejonie ul. Tabaki - powstaje dokumentacja

04.03.20

4 marca 2020 r. burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał umowę na opracowanie dokumentacji długo oczekiwanej inwestycji drogowej. Jej celem jest stworzenie kolejnego, bezkolizyjnego połączenia, ważnego zwłaszcza dla mieszkańców osiedli położonych w południowej części gminy, oddzielonych od pozostałych terenów torami kolejowymi.

Zadanie o nazwie „Opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej dla zadania pn. Budowa układu drogowego łączącego ul. Antoniego Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu wraz z budową bezkolizyjnego przejazdu pod torami (wiaduktu kolejowego) na wysokości ul. Tabaki w Swarzędzu w km 292,400 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia-Kunowice" zrealizuje firma SWECO Consulting Sp. z o.o. z Katowic. Koszt to 760 tys. zł, a termin wykonania ustalono na 22 miesiące.

- Myślę, że dla naszych mieszkańców jest to bardzo dobra wiadomość. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji - mówi burmistrz Marian Szkudlarek. Samą budowę, chcemy rozpocząć najszybciej, jak tylko będzie to możliwe - dodaje.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu od dłuższego czasu prowadzone są przygotowania do tej inwestycji. O szczegóły zapytaliśmy I zastępcę burmistrza, Grzegorza Taterkę. - Wszelkie analizy skłaniały do podjęcia budowy kolejnego przejazdu właśnie w okolicach centrum Swarzędza - wyjaśnia wiceburmistrz. -Zleciliśmy zatem opracowanie koncepcji budowy tunelu pod torami w najbardziej nadającym się do tego miejscu tj. na wysokości ul. Tabaki - czyli niedawno zbudowanej obwodnicy centrum, w pobliżu skansenu pszczelarskiego. Pod uwagę brane były dwa warianty przeprawy pod torami i nowego układu drogowego. Ten który wybraliśmy po konsultacjach społecznych zakłada, iż nowa droga kierować się będzie z tunelu na wschód, do ul. Tysiąclecia, gdzie zbudowane zostanie rondo. Tunel w tym miejscu stworzy dogodne połączenie zwłaszcza dla lokalnego ruchu. Koncepcja budowy zakłada bowiem, iż tunelem poprowadzona zostanie jezdnia o szerokości 7 metrów, z chodnikiem po jednej stronie i ścieżką rowerową po drugiej. Zbudowane zostaną 2 wiadukty kolejowe - pierwszy o długości 24 m i drugi - pod torami bocznicowymi - o długości 5,5 m. Nowa droga łącząca ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia będzie miała długość blisko 400 m. Poruszać się nią będą mogły pojazdy do 3,5 t oraz autobusy komunikacji miejskiej, gdyż skrajnia pionowa w obydwu wiaduktach będzie wynosiła 4,5 m.

Kiedy takie nowe połączenie może powstać? - Po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń sama budowa może potrwać około dwóch lat. Planujemy, że rozpocznie się w 2022 roku, a ukończona będzie w roku 2023 - wyjaśnia burmistrz Marian Szkudlarek. - Liczymy się z tym, że koszty będą niebagatelne i mogą wynieść nawet 25-30 mln zł. Wszak mówimy o bardzo skomplikowanej inwestycji, planowanej w silnie zurbanizowanym terenie, wymagającej mnóstwa uzgodnień z wieloma podmiotami, spośród których najwięcej do powiedzenia będą miały spółki kolejowe. Wymaga to dofinansowania z zewnętrznych źródeł, o co zabiegamy.

/mw/

fot. Maciej Woliński