Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Prelekcja o Wincentym Wierzejewskim. 101 rocznica śmierci Józefa Kunerta

10.02.20

Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wspólnie z Biblioteką Publiczną w Swarzędzu, zorganizowało, 4 lutego br., prelekcję Wawrzyńca Wierzejewskiego pt. Wspomnienie o Wincentym Wierzejewskim. Bohaterem wykładu był artysta malarz i rzeźbiarz, współtwórca skautingu i harcerstwa w Poznaniu i Wielkopolsce, założyciel i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, zbrojnej konspiracji przygotowującej Powstanie Wielkopolskie. Prochy Wincentego Wierzejewskiego (1889-1972), zostały uroczyście pochowane na poznańskiej Skałce w grudniu 2019 roku.

W czasie spotkania prezes swarzędzkiego Koła TPPW Arkadiusz Małyszka wręczył legitymację nowemu członkowi Towarzystwa Janowi Strychalskiemu.

15 lutego 1919 r. pod Grójcem Wielkim zginał Józefa Kunerta, którego grób znajduje się w Swarzędzu, na cmentarzu przy ul. Poznańskiej. W 101 rocznicę jego śmierci, swarzędzkie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zaprasza na msze św., w sobotę 15 lutego br. o godz. 18, do kościoła p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Po mszy zostanie zapalony symboliczny znicz na grobie wojennym Józefa Kunerta.

Arkadiusz Małyszka

Prezes Koła TPPW w Swarzędzu

fot. Halina Staniewska