Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Podatki płaćmy u siebie. Warto!

30.01.20

We własnym interesie - podatki płaćmy tam, gdzie mieszkamy. Wystarczy zaktualizować swój adres zamieszkania we właściwym Urzędzie Skarbowym. Prosimy o wypełnienie zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3 wpisując Swarzędz jako miejsce zamieszkania.

Szanowni Mieszkańcy! Budżet gminy umożliwia realizację zadań przewidzianych dla samorządu terytorialnego i tym samym pozwala na spełnianie potrzeb i oczekiwań kierowanych przez jej mieszkańców. Jednym z podstawowych zadań Burmistrza jest efektywne gospodarowanie naszym wspólnym dobrem oraz dbanie o to, aby środki do dyspozycji były jak największe. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, że wiele osób zamieszkałych na naszym terenie posiada zameldowanie w innej gminie lub mieście. W takich przypadkach część płaconego przez tych mieszkańców podatku od osób fizycznych (PIT) zasila budżet tych gmin i miast, a nie budżet Swarzędza.

Warto dodać, że część płaconego przez każdego z nas podatku PIT jest zasadniczym źródłem dochodu Gminy, na terenie której Państwo mieszkają. Jeśli, przykładowo, płacicie Państwo 1000 zł podatku dochodowego, to do budżetu gminy lub miasta, które Państwo wskażecie w PIT trafia około 400 zł. Jest to kwota, którą można przeznaczyć na kształtowanie najbliższego otoczenia i finansowanie usług publicznych, z których Państwo na co dzień korzystają, m.in. na: oświatę, sport, budowę dróg czy też wsparcie działalności kulturalno-oświatowej gminy.

Zwracamy się do wszystkich Mieszkańców z prośbą o wspólną odpowiedzialność za dochody naszej Gminy i chcemy zachęcić do płacenia podatków tu, gdzie na co dzień żyjemy. Aby Państwa podatki trafiły do budżetu Swarzędza wystarczy zaktualizować swój adres zamieszkania we właściwym Urzędzie Skarbowym. Prosimy o wypełnienie zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3 wpisując Swarzędz jako miejsce zamieszkania w części B.2. Im szybciej dokonają Państwo aktualizacji danych, tym szybciej Państwa podatki będą pracować na rzecz naszej Gminy.

Z końcem kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2019 rok. Wykorzystajmy ten moment i zdecydujmy, gdzie powinna trafiać część płaconego przez nas podatku dochodowego. Wszyscy pragniemy, by w naszej Gminie żyło się lepiej.

Dziękujemy Państwu za poparcie tej akcji.

* * *

Od 15 stycznia 2018 r. deklaracje podatkowe można składać w punkcie obsługi interesantów Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25. Oprócz możliwości składania deklaracji i przekazywania wszelkiej korespondencji do PUS, dostępne są również do pobrania deklaracje i formularze podatkowe.

Godziny funkcjonowania punktu obsługi:

poniedziałki od godz. 8.00 do 16.00

od wtorku do piątku w godz. 7.30 do 15.00

/umig, mw/