Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie

15.10.19

„Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie". Po raz szósty powiat poznański wraz z Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu organizuje konkurs, w którym do wygrania jest czujka czadu.

- Niewidoczny, bezwonny i niedrażniący tlenek węgla może szybko stać się śmiertelnym zagrożeniem. Zaczadzenie w ciągu kilku minut lub godzin może zakończyć się śmiercią - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.  - Taka czujka sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie.

Od 6 lat akcja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu poznańskiego. Konkurs zaplanowano do końca marca 2019 roku. W czasie jego trwania co dwa tygodnie w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbywać się będzie losowanie 10 czujek tlenku węgla. Do tej pory powiat poznański przeznaczył ponad 85 tys. zł na ich zakup. A do mieszkańców trafiło  750 takich urządzeń.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zameldowanym na terenie powiatu, mieć pełną zdolność do czynności prawnych lub zgodę opiekuna prawnego. Prawidłowo wypełnioną ankietę konkursową można złożyć osobiście w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej z dopiskiem „czujka czadu" lub wypełnić formularz elektroniczny.

Strażacy przypominają, domowe czujki tlenku węgla to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą". To małe urządzenie wykrywa śmiertelne zagrożenia we wczesnej fazie i wydając bardzo głośny dźwięk, ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Wszystkie szczegóły i formularze dotyczące konkursu znajdują się na stronie https://powiat.poznan.pl/wygraj-czujke-tlenku-wegla/