Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Aż wióry leciały!

10.09.19

Opowieści o leśnym świecie, drzewach, drewnie i jego wszechstronnym zastosowaniu... Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy niedzielnego pikniku edukacyjnego pt. Z Drewna. Festiwal doświadczeń. Festiwal odbył się 8 września na polanie przy ul. Strzeleckiej.

Na stoiskach przygotowanych przez Dyrekcję Lasów Państwowych można było nauczyć się rozpoznawać różne gatunki drzew po przekroju, liściach i nasionach, wziąć udział w leśnych eksperymentach pod okiem naukowców. Leśne laboratorium fizyczne i chemiczne było okazją dla najmłodszych do odkrycia niezwykłych właściwości drewna. Pracownicy lasów pomagali także w budowie budek i karmników dla ptaków. Wiele uśmiechów wywołały biegi w holenderskich chodakach i budowanie gigantycznej jengi. Można było także spróbować jazdy na drewnianych rowerach.

Wielkie emocje wzbudzały pokazy pracy leśnych „monster trucków": harwestera i forwardera. Widzowie mogli zobaczyć jak wygląda ich praca w lesie, a także siąść za sterami.

W strefie warsztatowej, pod okiem instruktorów, można było wykonać ekologiczny latawiec, dowiedzieć się co to jest pirografia, czyli technika wypalania nadruku na drewnie, nauczyć się wyplatania wiklinowych koszyków, czy jak czerpać papier z drewna.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez Cech Stolarzy Swarzędzkich oraz Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki.

Cech Stolarzy Swarzędzkich przygotował wystawę, na której można było zobaczyć  meble  na  różnych etapach produkcji, począwszy od ram, poprzez budowanie konstrukcji, malowanie, olejowanie, do skończonego produktu. Na wystawie zaprezentowane zostały także nowoczesne meble wykonane przez stolarzy skupionych wokół Cechu. Kilkakrotnie podczas pikniku odbyła się tam także projekcja filmu o historii swarzędzkiego cechu.

Sporych emocji dostarczyły również organizowane na stoisku Cechu konkursy: składanie skrzynki i taboretu na czas.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki pokazało tradycyjny, drewniany warsztat stolarski z używanymi dawniej narzędziami. Na stoisku Centrum można było także zobaczyć mini wystawę prac twórców w drewnie: intarsjowane obrazy, płaskorzeźby, toczone elementy mebli. Dzieci chętnie brały udział w warsztatach wykonując fornirową mozaikę.

Kilkakrotnie podczas pikniku miały miejsce pokazy: jak powstają obrazy „drewnem malowane" (opowieść o intarsji) oraz jak dawniej polerowano meble. Publiczność obserwowała je z wielkim zainteresowaniem, poznając techniki często dawniej wykorzystywane.

Ciekawie zaprezentowali się także producenci wyrobów drewnianych i związanych z drewnem. Zaprezentowano instrument pod nazwą Sonora, do którego można było wejść do środka. Leżący wewnątrz korpusu rezonansowego poddawany był bezpośredniemu działaniu fal dźwiękowych, które przechodząc przez ciało, powodują głęboki masaż oraz relaksują umysł.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z miodami, gdzie można było przymierzyć strój pszczelarza i w specjalnie przygotowanym „akwarium" wśród roju pszczół, odnaleźć pszczołę -  królową matkę.

Z Drewna. Festiwal doświadczeń został zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu, Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu oraz Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Magdalena Malińska-Murek

fot. Aldona Młynarczak