Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Dożynki Gminne w Zalasewie

26.08.19

W sobotę, 24 sierpnia, odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku mieszkańcy gminy obchodzili Święto Plonów na boisku sportowym oraz świetlicy wiejskiej przy ulicy Kórnickiej w Zalasewie. Festyn rodzinny połączony z występami artystycznymi poprzedziły Polowa Msza Święta oraz tradycyjny obrzęd dożynkowy.

Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczął barwny korowód, który przeszedł ulicami Zalasewa do ołtarza. Uroczystą mszę świętą koncelebrował ks. Proboszcz Szymon Likowski  z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu.  Po mszy „wieńcowy korowód" przemieścił się pod scenę,  przed którą delegaci sołectw złożyli wieńce dożynkowe.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, poseł na Sejm RP Bożena Szydłowska, poseł na Sejm RP Tadeusz Dziuba,  poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura, radni Rady Powiatu Poznańskiego, sołtysi oraz przedstawiciele rad sołeckich gminy Swarzędz.

Ważnym elementem obchodów był tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie" z Poznania.  Artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych - od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Starościna i Starosta Dożynek w Zalasewie -Jolanta Wrzesińska-Wyrwa z Zalasewa i Karol Przepióra również z Zalasewa przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym następnie podzielono się ze wszystkimi uczestnikami sobotnich obchodów. Nie zabrakło również uroczystych przemówień i podziękowań za obfite zbiory.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza na scenie  zaprezentowała się Sekcja Regionalna „Olszyna" z Ośrodka Kultury w Swarzędzu, która wykonała utwory rozrywkowe, ludowe, doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. O godzinie 18:00 na scenie pojawili się członkowie zespołu Camasutra. Zespół złożony z Dj-a, wokalistki i tancerek zaprezentował swoje największe przeboje, rozgrzewając publiczność „do czerwoności", jednocześnie wprowadzając w wyjątkowo taneczny nastrój. Po tak ogromnej dawce tanecznych rytmów na scenie pojawił się wokalista Janek Zieliński, który zaprezentował wiele wspaniałych znanych i lubianych piosenek wśród nich niezapomniany przebój „Daj mi tę noc". Około godziny 20:00, tuż przed gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych, na scenie wystąpiła się grupa taneczna z Ośrodka Kultury, prezentując swoje umiejętności. Następnie na scenie pojawił się Burmistrz Marian Szkudlarek, który wraz z prowadzącym dożynki Leszkiem Łukomskim oraz publicznością zaprosili gwiazdę tegorocznych dożynek, którą był nie kto inny jak Francesco Napoli. Tłumnie zgromadzona publiczność natychmiast znalazła wspólny język z włoskim wokalistą śpiewając wszystkie piosenki, znane i kochane na całym świecie. Artysta swoim głosem i wdziękiem oczarował zalasewską publiczność.  Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła gorąca zabawa taneczna, którą poprowadził znany swarzędzkiej publiczności duet Mc Party czyli Leszek Łukomski i Dj Kończak z MC Radia, a kropkę nad postawił Dj Thomas.

Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców gminy były między innymi: stoisko wyrobów regionalnych LGD „Trakt Piastów", strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu oraz SZPOT Miasteczko Samochodowe, które przygotowało niezwykły konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Pojawił się również zabytkowy traktor - Ursus C4011 z 1968 roku. Na najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw i trampoliny.  Dla smakoszy RSP Kruszewnia przygotowała poczęstunek pyszną grochówką.

Serdecznie dziękujemy tegorocznym współorganizatorom Święta Plonów - Radzie Sołeckiej Wsi Zalasewo, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju Zalasewa oraz wszystkim mieszkańcom za włożenie serca w przygotowania tegorocznych Dożynek Gminnych. Było bardzo uroczyście, barwnie, muzycznie i tanecznie.

/ok/

fot. Aldona Młynarczak