Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zmarła Pani Aniela Podolak...

25.07.19

Z wielkim żalem informujemy, że 24 lipca 2019 r. zmarła Pani Aniela Podolak. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w Kobylnicy. Jej pasją była muzyka - od 1995 roku prowadziła zespół „Olszyna", znany nie tylko swarzędzanom. Pani Aniela Podolak w 2017 roku otrzymała wyróżnienie „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz". Wspominając Zmarłą warto przeczytać uzasadnienie do uchwały, którą Rada Miejska w Swarzędzu przyjęła by uhonorować Panią Anielę:

„(...) Wszędzie zarażała młodzież i dzieci swoją pasją do muzyki, a komunikatywność i pogodne usposobienie przyciągały do niej zarówno dzieci jak i dorosłych, przez co udało jej się założyć i pokierować dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami teatralnymi, m.in. zespołem „Sami Swoi" , poprzez które wskrzeszała wśród młodych ludzi miłość do śpiewu i tańca.

Pani Aniela Podolak wspólnie z pracownikami Ośrodka Doradztwa Rolniczego „Sielinko" organizowała różne szkolenia dla mieszkańców sołectw, m.in. takie jak: praktyczna nauka zdrowego gotowania, prawidłowe prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz gospodarstwa domowego itp.

Za swe zaangażowanie otrzymała wiele dyplomów uznania oraz liczne nagrody, ponadto została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Rady Postępu Pedagogicznego.

Od 1995 roku pani Aniela Podolak prowadzi Zespół „Olszyna".

Zespół ten liczy 12 osób i kultywuje tradycje i obrzędy regionalne, animuje i współtworzy kulturę ludową.

Sekcja posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar, jak pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi i scenki inscenizacyjne. Nagrała już 12 płyt. Ponadto Zespół „Olszyna" przygotowuje oprawę wokalną do wielu gminnych uroczystości i za każdym razem wzbudza sympatię i uznanie publiczności.

Zespół występuje corocznie w naszej Gminie na takich imprezach jak Jarmark Świąteczny, Święto patrona Miasta - Józefinki, Noc Świętojańska, na Dniach Swarzędza, dożynkach.

W Poznaniu zespół gościł na imprezach organizowanych w Parku Wilsona, w Centrum Kultury ZAMEK, w Sali Białej Rady Miasta Poznania.

Znany jest i zapraszany również do takich miejscowości jak: Turek, Stęszew, Mścisko, Czerwonak, Pobiedziska, Kostrzyn, Kleszczewo, Dominowo, Krzykosy, Gostyń, Tulce i wielu innych miast i wsi.

Sekcja pod kierownictwem Pani Anieli Podolak ciągle się doskonali i poszerza swój repertuar.

Na swym koncie ma już około 80 pucharów, statuetek oraz niezliczoną ilość dyplomów zdobytych na konkursach i przeglądach. Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Prezydenta Poznania „Olszyna" otrzymała wyróżnienie i zdobyła Nagrodę Publiczności.

Pani Aniela Podolak jest osobą, która kocha i żyje muzyką. Aktywnie działa w Zespole „Olszyna" kultywując tradycje i obrzędy regionalne, podtrzymując tradycje śpiewacze oraz wpływa na rozwój życia kulturalnego w Gminie Swarzędz.

Wobec powyższego nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz" Pani Anieli Podolak jest w pełni uzasadnione."

/-/