Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

IV zjazd rodziny Zaporowskich w Swarzędzu

02.07.19

Zjazd rodziny Zaporowskich odbył się 15 czerwca 2019 roku i był czwartym spotkaniem tego rodzaju (po zjazdach w 2004, 2009 i 2014). Swarzędzki Eurohotel gościł z tej okazji kilkudziesięciu gości: z różnych zakątków Polski i świata. Uczestnicy, spokrewnieni przez wspólnego przodka, Jana Zaporowskiego (1864-1954) - społecznika, organistę, patriotę, ojca dziewięciu synów, w tym również powstańców, mieli okazję spotkać się i porozmawiać, odtworzyć genealogię rodu i pochylić nad przeszłością.

Tematem przewodnim tegorocznego zjazdu były kobiety Zaporowskich i to ich wspomnieniu poświęcono krótką prezentację. Ważnym punktem spotkania było również uhonorowanie seniora rodu - 90-letniego Bogdana Marisona. Emerytowany dziennikarz, mieszkający w Waszyngtonie we wzruszającym przemówieniu nie tylko podzielił się kilkoma wspomnieniami i rodzinnymi anegdotami, ale zauważył również, że nazwisko „Zaporowski" jako jedno z ostatnich zostało upamiętnione tabliczką na słynnej nowojorskiej Ellis Island - wyspie-klucz, wrotach do amerykańskiego życia, gdzie przez lata przewinęły się setki tysięcy imigrantów.

Spotkanie przebiegało w pełnej ożywionych rozmów atmosferze. Wielu członków rodziny miało okazję się poznać, inni nie widzieli się przez minione pięć lat. Z pewnością dla wielu była to ważna uroczystość; lekcja o przeszłości, ale też okazja do refleksji nad własną historyczną tożsamością. Pozostaje mieć nadzieję, że dotychczasowa cykliczność zjazdów zostanie podtrzymana i kolejne rodzinne spotkanie będzie miało miejsce - już za pięć lat.

Hanna Pokorska-Dziekańska