Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Prof. Grzegorz Skrzypczak trzynastym Przyjacielem Wierzenicy

06.05.19

W piątek, 3 maja, msza odpustowa zakończyła XVII czuwania z Maryją Matką Wierzenicy. W tym roku związane były z nią potrójne uroczystości.

Trzynastym Przyjacielem Wierzenicy został prof. Grzegorz Skrzypczak, w latach 2008-2016 rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w tym roku będzie obchodzić 100-lecie istnienia. Za jego kadencji Uczelnia wsparła finansowo odnowienie krypty Cieszkowskich. Dzięki niemu przy drzwiach wejściowych do Dworku Cieszkowskich w Wierzenicy wmontowana została piękna tablica pamiątkowa poświęcona patronowi, ufundowana przez Uczelnię. Prof. Grzegorz Skrzypczak uczestniczył w inauguracji i kulminacji obchodów 200. rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego. Przez dwie swoje kadencje wiele uczynił, by utrwalić w świadomości pracowników naukowych i także studentów, wiedzę o patronie Uniwersytetu Przyrodniczego.

W tym czasie ukazały się - poświęcone w całości lub znaczącej części A. Cieszkowskiemu i Ziemi Wierzenickiej - publikacje Wydawnictwa UP: Zapisane w pamięci (2009), Co po Auguście Cieszkowskim? Spojrzenie po 120 latach ( 2012),  Nie tylko Wierzenica. O Auguście Cieszkowskim w dwusetną rocznicę urodzin (2014), Na skrzydłach myśli... August Cieszkowski i ziemia wierzenicka w poezji (2014). Wiele cennych i ciekawych informacji o patronie i Ziemi Wierzenickiej od 2009 roku ukazało się na łamach wydawanego przez UP pisma „Wieści Akademickie". Numer specjalny „Wieści Akademickich" z 2014 roku poświęcony patronowi, podobnie jak wcześniej „Wierzeniczenia", znalazł uznanie kapituły konkursu dziennikarskiego „Znak Dobra". Uczelnia wzbogaciła się też o popiersie A. Cieszkowskiego i kolejny jego portret, zostało odnowione Kolegium Cieszkowskich.  Na zaproszenie prof. Skrzypczaka liczni przedstawiciele naszej społeczności mieli przyjemność uczestniczyć 21 listopada 2014 roku w wieczornicy zatytułowanej „Natchnienie, wiedza i czyn", Barbary Wachowicz - autorki biografii wielkich Polaków. Przedstawiała ona społeczności Uczelni naszego hrabiego jako wzorcową postać czasu pracy organicznej, nie walczącą orężem, ale myślą i słowem. Uczestnicy tego spotkania mogli obejrzeć wystawę o A. Cieszkowskim, którą stworzyliśmy wespół ze śp. Henrykiem Błachnio, a która wtedy kolejny raz odwiedziła Uczelnię. Laureat otrzymał z rąk Stanisława Witeckiego figurkę św. Mikołaja autorstwa Piotra Wolińskiego jaką każdorazowo otrzymuje Przyjaciel Wierzenicy.

Tego dnia dwaj Przyjaciele Wierzenicy zostali uhonorowani z okazji doniosłych rocznic. Aniela i Stanisław Witeccy - z okazji 50-lecia małżeństwa (S. Witecki w 2007 r. został pierwszym Przyjacielem Wierzenicy), a Piotr Woliński (Przyjaciel Wierzenicy 2017), wraz z towarzyszącą mu żoną Genowefą - z okazji jubileuszu 50 lat pracy artystycznej.

Na zakończenie uroczystości była agapa pod wiatą, miłe rozmowy przy domowej, gorącej zupie i pysznych ciastach.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy