Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Swarzędz

12.04.19

Od 15 kwietnia 2019 roku wchodzi w życie „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Swarzędz w 2019 roku". W ramach Programu, Gmina Swarzędz, finansuje zabiegi sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Osoby, którym dobro zwierząt nie jest obce, mogą zostać opiekunem społecznym kotów wolno żyjących. Wystarczy, że wypełnią deklarację opiekuna społecznego, która jest integralną częścią wniosku o uzyskanie skierowania na zabieg. Po otrzymaniu z urzędu skierowania, opiekun społeczny może udać się do wybranej lecznicy dla zwierząt (jednej z czterech wskazanych na skierowaniu), gdzie zwierzę zostanie poddane zabiegowi. Po krótkiej rekonwalescencji, opiekun wypuszcza kota lub kotkę w miejscu ich pochwycenia.

W ramach „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Swarzędz w 2019 roku" prowadzona jest również akcja dokarmiania kotów wolno żyjących w miesiącach zimowych, tj. od października do marca. W celu otrzymania karmy konieczne jest złożenie stosownego wniosku w terminie do 10 sierpnia 2019 roku.

Dodatkowo, mieszkańcy Gminy Swarzędz mogą za darmo oznakować elektronicznie swojego zwierzaka, tj. psa lub kota, w ramach Planu znakowania zwierząt w Gminie. Elektroniczne znakowanie zwierząt polega na wprowadzeniu przez lekarza weterynarii pod skórę zwierzęcia mikroczipu. Czipowanie jest zabiegiem bezbolesnym dla zwierzęcia. Numer chipu jest rejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych. Znakowanie elektroniczne

to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Mieszkańcy Gminy Swarzędz swojego zwierzaka mogą bezpłatnie oznakować w jednej z czterech lecznic dla zwierząt na terenie Swarzędza.

Wnioski oraz treść Programu dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce e-Urząd / Jak załatwić sprawę w urzędzie / Wydział Ochrony Środowiska (http://bip.swarzedz.pl/index.php?id=299). Wnioski można również pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy Swarzędz.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska, ul. Poznańska 25, pokój 215, tel. 61/65-12-403.

/wos/

fot. schronisko-skalowo.pl