Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Czy język polski jest potrzebny?

04.04.19

Zorganizowana 3 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu konferencja, koordynowana przez doradcę metodycznego Agnieszkę Gałązkę - Kozłowską, miała na celu podkreślenia rangi języka ojczystego we współczesnym świecie, nastawionym na szybką i pobieżną komunikację.

Konferencja wskazywała na poważne problemy języka polskiego. Język polski jako narzędzie komunikacji ubożeje, staje się coraz bardziej tendencyjny, formy gramatyczne są niepoprawnie używane, odmiana wyrazów kuleje. Użytkownicy znają coraz mniej słów. Poloniści często słyszą zdania: A po co nam ten język polski... Po co nam interpunkcja, ortografia, trudne słowa, Ogniem i mieczem... Oddaje to też pewien trend istniejący od dawna wśród młodzieży. Język polski wydaje się niektórym niepotrzebny, nieużyteczny.

Podczas wykładów dr Błażeja Osowskiego, pracownika filologii polskiej na UAM, zatytułowanego „Od językowych snobów do dzbanów i deadline'ów, czyli co z tym językiem polskim" i Anity Musialskiej, pracownika firmy informatycznej Nordcloud, „Jak gadać, żeby się dogadać" przedstawiono zagadnienia użytkowej strony języka polskiego. Pani Katarzyna Dziadkowska, przedstawicielka branży zajmującej się m.in. skutecznym kreowaniem wizerunku, objaśniła zagadnienie budowania marki osobistej. Jakub Hesse, scrabblista, omówił tajniki i sens gry scrabble. Oprócz wykładów przygotowano dla uczniów warsztaty jak pisać CV czy jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Bo język polski, mowa nasza ojczysta, to przecież warunek naszej narodowej tożsamości - by przetrwał w mowie i piśmie musi się rozwijać. By móc odpowiedzieć na ważne pytania, by nazwać ważne wartości, by poznać samego siebie, by rozpoznać obłudę i fałsz w mowie i piśmie... Bycie Polakiem to wprawne posługiwanie się językiem.

K.W.

fot. Daniel Bober, Olaf Roszyk, Kajetan Szlenzak