Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uczniowie na stażu w Niemczech

28.03.19

W dniach 11-22.03.2019 r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych i Technikum Mechatronicznego w ramach projektu: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego" z programu „POWER VET w BBZ Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg przebywali w miejscowości Korbach na terenie Niemiec.

O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg szkolenia ze strony polskiej dbali opiekunowie - nauczyciel przedmiotów zawodowych: Wiesław Światłowski, oraz Waldemar Markiewicz, a ze strony niemieckiej - dyrektor Kreishandwerkschaft Waldeck w Korbach Gerhard Brühl, oraz mistrz działu mechatroniki pojazdów samochodowych Marco Böhmecke. Ten ostatni prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy projektu poznawali nowoczesne technologie informatyczne, specjalistyczny sprzęt związany z diagnostyką pojazdów, co poszerzyło ich wiedzę w zakresie mechatroniki pojazdów samochodowych.

Centrum Kształcenia Zawodowego w Korbach jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt w warsztacie samochodowym i w najnowocześniejsze aparaty diagnostyczne. Połączenie teorii z praktyką wpłynęło znacząco na zdobycie wiedzy przez uczestników projektu. Umiejętności praktyczne, zdobyte podczas zajęć, zostały potwierdzone przez otrzymane certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność.

Istotą wyjazdu do niemieckiego ośrodka szkoleniowego była również potrzeba kształcenia i doskonalenia umiejętności językowych. Wizyta w Korbach była znakomitą okazją do poznania kultury, historii i tradycji regionu. Uczniowie zwiedzili zamek Waldeck, miasta Kassel, Fritzlar, i Willingen. W tym ostatnim miejscu znajduje się znana skocznia narciarska, na której odbyły się zawody pod nazwą „Wilingien Five 2019" zaliczane do Pucharu Świata w skokach narciarskich. W pobliżu Korbach są jeziora Edersee i Diemel z zaporami wodnymi. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć te zapory i zapoznać się z ich historią.

Wiesław Światłowski