Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

List otwarty do nauczycieli szkół i przedszkoli z Gminy Swarzędz

28.02.19

Szanowni Państwo!

Z dużym niepokojem obserwuję sytuację dotyczącą środowiska nauczycielskiego, również w naszej gminie. Zdaję sobie sprawę z trudności związanych z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Codzienna praca wymaga od Państwa nie tylko coraz większego zaangażowania w procesy dydaktyczne, ale również umiejętności organizatorskich - od nauczyciela oczekuje się dzisiaj dużych zdolności do budowania relacji wewnątrz organizacji, którą stanowią nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Dla władz Gminy Swarzędz oświata stanowi bardzo ważny element funkcjonowania lokalnej społeczności. Dbamy o jak najlepsze warunki do nauki i pracy. Od lat zapewniamy wszystkim nauczycielom pracującym w naszych placówkach stabilne zatrudnienie. Dzięki dobrze prowadzonej polityce oświatowej, nawet najtrudniejszy w ostatnim czasie dla gminy okres, związany z reformą oświaty, nie spowodował destabilizacji w tym obszarze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, mając jednak na uwadze ograniczone możliwości finansowe samorządu, w ostatnim czasie podwyższono te składniki wynagrodzeń, ustalenie wysokości których leży w gestii władz gminy.

Brak obiecywanego przez rząd satysfakcjonującego wzrostu poziomu wynagrodzeń powoduje u Państwa ogromne rozgoryczenie i chęć do zatrzymania pracy szkół w razie protestu, które w pełni rozumiem. Mam jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, zrozumie Państwa położenie i wyjdzie naprzeciw Państwa oczekiwaniom.

W przypadku, gdyby jednak doszło do realizacji gorszego scenariusza apeluję, by nie zatracić w podejmowanych działaniach najważniejszej wartości, jaką jest dobro dziecka, o które to dobro wykazują Państwo codziennie wiele troski.

Z życzliwością odnoszę się do Państwa postulatów i wierzę w pozytywne zakończenie sporu.

Z wyrazami szacunku,

Marian Szkudlarek

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz