Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Podsumowanie swarzędzkich obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

19.02.19

15 lutego w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, odbyło się oficjalne zakończenie swarzędzkich obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość rozpoczęła premiera 5. odcinka filmu „Swarzędz na szlaku dziejów”, obejmującego czas Powstania Wielkopolskiego oraz okresu międzywojennego.

W temat ostatniej już części filmu, przybyłych do Swarzędzkiej Sali Koncertowej, wprowadził regionalista pan Antoni Kobza.

Drugą część spotkania stanowiła promocja nowego wydania książki „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 związani z ziemią swarzędzką”, o której opowiedział jeden ze współautorów, pan Arkadiusz Małyszka.

Na zakończenie, burmistrz Marian Szkudlarek, w serdecznych słowach, podziękował rodzinom swarzędzkich Powstańców Wielkopolskich, za pomoc podczas powstawania książki i filmu, za obecność na uroczystości oraz pamięć o bohaterskich przodkach.

Całe spotkanie uświetnił recital akordeonowy w wykonaniu Jarosława Buczkowskiego.

Spotkanie w Swarzędzkiej Sali Koncertowej zakończyło obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego organizowane przez Miasto i Gminę Swarzędz. W bogatym programie swarzędzkich obchodów znalazły się m. in. wystawy, spotkania z autorami publikacji, odsłonięcie czterech tablic upamiętniających powstańców ze Swarzędza i okolic, ekspozycje oraz oficjalne uroczystości na rynku.

Książkę „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 związani z ziemią swarzędzką” można nabyć nieodpłatnie w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu oraz Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki.

 

J.Szar

fot. A. Młynarczak