Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

"Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje"

31.12.18

30 grudnia, w ostatnią niedzielę 2018 roku, uroczyście odsłonięta została kolejna tablica upamiętniająca swarzędzan, walczących w Powstaniu Wielkopolskim.

100-lecie wybuchu powstania jest, w całej Wielkopolsce, okazją do podkreślenia ogromnej roli tego zrywu narodowościowego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkopolanie walczyli bohatersko i zwycięsko. Przeszli do historii, zapisując się na jej najpiękniejszych stronach, pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

Tablica pamiątkowa przy kościele pw. św. Marcina Biskupa jest kolejnym wyrazem szacunku i wdzięczności dla swarzędzkich powstańców. Odnajdujemy na niej kilkadziesiąt nazwisk uczestników Powstania Wielkopolskiego, spoczywających na parafialnym cmentarzu.

Burmistrz Marian Szkudlarek odsłaniając tablicę nawiązał do przytoczonego tu zdania Jana Pawła II: „ Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje…” Prezes Swarzędzkiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Arkadiusz Małyszka jeszcze raz przypomniał historię wielkopolskiego zrywu powstańczego. Następnie ksiądz proboszcz Aleksander Brzeziński poświęcił pamiątkową tablicę.

Każdy z powstańczych grobów uhonorowany został, jak poprzednio na cmentarzu przy ul. Poznańskiej, biało-czerwoną chorągiewką oraz okolicznościową tabliczką z powstańczym orłem i kwiatami.

W niedzielnej uroczystości udział wzięły rodziny swarzędzkich powstańców, harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Dukt”, mieszkańcy Swarzędza, wiceburmistrzowie, sekretarz gminy, przewodnicząca oraz radni Rady Miejskiej.

 

T.Radziszewska

fot. H. Staniewska