Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Tablica ku pamięci Powstańców Wielkopolskich

27.12.18

W niedzielę 23 grudnia na cmentarzu przy kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, w Swarzędzu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich.

Na tablicy, ufundowanej przez Gminę Swarzędz dla uczczenia 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, znajduje się 71 nazwisk powstańców spoczywających na parafialnym cmentarzu. Podczas uroczystości burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek w krótkim przemówieniu oddał cześć swarzędzanom biorącym udział w powstaniu. Prezes Swarzędzkiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Arkadiusz Małyszka w swoim wystąpieniu nawiązał do historii zrywu powstańczego mieszkańców Swarzędza. Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał ksiądz proboszcz Szymon Likowski. W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele Rady Miejskiej w Swarzędzu, rodziny powstańców, harcerze i mieszkańcy Swarzędza. Pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Męskiego „Akord” nadały uroczystości podniosły charakter.

Każdy z powstańczych grobów został uhonorowany biało-czerwoną chorągiewką oraz okolicznościową tabliczką z powstańczym orłem i kwiatami. W złożeniu tabliczek na grobach wzięli udział harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Dukt”.

Podczas obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego zostaną odsłonięte kolejne tablice upamiętniające Powstańców Wielkopolskich spoczywających na swarzędzkich cmentarzach: przy parafii pw. św. Marcina w dniu 30 grudnia br., w Wierzenicy i Uzarzewie – w dniu 10 lutego 2019 r.

/mmm, fot. m.barański/