Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27.12.18

 

W czwartkowe przedpołudnie na swarzędzkim rynku, odbył się uroczysty apel w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przed tablicą upamiętniającą powstańców wielkopolskich, zebrały się władze miasta i gminy Swarzędz, poczty sztandarowe, harcerze, nauczyciele, delegacje organizacji społecznych i samorządowych oraz liczni mieszkańcy, chcący oddać hołd historii.

O swarzędzanach uczestniczących w powstaniu, opowiedział zebranym pan Arkadiusz Małyszka – prezes Swarzędzkiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zwrócił uwagę, że powstańcy pochodzący z terenów Swarzędza, walczyli nie tylko lokalnie, lecz brali udział w potyczkach na całym terenie objętym powstaniem. Wspomniał również o tym, jak ważną rolę odegrało Powstanie Wielkopolskie w historii odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dlaczego są to obchody o zasięgu ogólnokrajowym.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Marian Szkudlarek, podziękował wszystkim za przybycie, zapraszając równocześnie do odwiedzenia Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie od 20 grudnia znajduje się ekspozycja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom.

/JSzar/

fot. J. Szar