Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Mediacja w pracy nauczyciela

14.12.18

Mediacja w pracy nauczyciela - tak brzmiał temat ostatniego w tym roku kalendarzowym spotkania sieci współpracy nauczycieli z gminy Swarzędz, które 12 grudnia 2018 r. zostało zorganizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu.

Mediacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiązywania konfliktów, a w pracy nauczyciela koncentruje się na przeciwdziałaniu agresji oraz naprawieniu i odbudowaniu relacji między stronami. Tak o funkcjach mediacji opowiadała prelegentka spotkania - pani Magdalena Uławska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu. Specjalistka rozpoczęła wykład od przybliżenia zagadnienia konfliktu - omówiła rodzaje konfliktów i strategie ich rozwiązywania, fazy konfliktu oraz jego przebieg. Następnie scharakteryzowała strategie negocjacyjne oraz szczegółowo wyjaśniła funkcje i zadania mediatora, techniki, narzędzia i metody jego pracy, a także etapy procesu mediacji.

W warsztatowej części spotkania, zgromadzeni nauczyciele dowiedzieli się między innymi, jaki styl reagowania na konflikt jest u nich dominujący oraz próbowali swoich sił w ćwiczeniach negocjacyjnych.

Spotkanie zakończyła dyskusja i wymiana poglądów między nauczycielami. Każdy uczestnik zapoznał się z przygotowaną fachową literaturą na temat negocjacji i mediacji oraz otrzymał zestawienie bibliograficzne na ten temat.

Kornelia Choryńska