Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Jubileusz Olka Gołębiowskiego

28.11.18

Sentymentalna podróż w czasie, wspomnienia, niezapomniane przeboje, zabawne anegdoty, a także życzenia, kwiaty i owacje na stojąco - w poniedziałkowe popołudnie 26 listopada w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbył się Benefis 50-lecia działalności artystycznej Olka Gołębiowskiego, jednego z założycieli Kabaretu TEY. Przed swarzędzką publicznością wystąpili: Danuta Błażejczyk, Grażyna Łobaszewska, Małgorzata Ostrowska, Felicjan Andrzejczak, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Karwowski, Andrzej Lajborek,  Rudi Schuberth, Piotr Schulz, Jan Zieliński i Zenon Laskowik oraz akompaniator Krzysztof Gruszka. Benefis poprowadził Andrzej Czerski.

Kabaret TEY został założony w 1970 roku na bazie wcześniejszej grupy Klops, która działała w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Momentem przełomowym dla działalności kabaretu stał się rok 1973, kiedy TEY zdobył opolską Złotą Szpilkę oraz nagrodę Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszy kabaret. Przez lata artyści bawili publiczność zabawnymi skeczami odnoszącymi się do życia politycznego i społecznego w ówczesnej Polsce. Byli popularni nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.

Jednym z założycieli popularnego Kabaretu był Aleksander Gołębiowski, który wspólnie z Zenonem Laskowikiem występował w TEY-u od początku aż do końca jego działalności, czyli do roku 1988. Na przestrzeni lat z Kabaretem związani byli najwięksi artyści polskiej sceny: Bohdan Smoleń, Zenon Laskowik oraz Janusz Rewiński, Rudi Schuberth, Zbigniew Wodecki, Wojciech Michalski, Grażyna Łobaszewska, Małgorzata Ostrowska, Michał Grudziński, Jacek Baszkiewicz, Hanna Banaszak, czy Witold Paszt.

Poniedziałkowy Benefis 50-lecia działalności artystycznej Olka Gołębiowskiego był miłym spotkaniem przyjaciół z dawnych lat. Nie zabrakło więc wzruszeń, jubileuszowych życzeń, kwiatów i wspólnej zabawy przy największych przebojach polskiej muzyki z lat 80. Artyści zabrali swarzędzką publiczność w nieco sentymentalną, a jednocześnie pełną humoru podróż wypełnioną archiwalnymi fotografiami i muzyką.

Radosne spotkanie, które upłynęło w bardzo rodzinnej atmosferze trwało do późnych godzin nocnych, a wspomnieniom nie było końca.

/ok/

fot. Mariusz Łuczak