Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Wszystkie drogi prowadzą do... Swarzędza

26.11.18

23 października po raz pierwszy na polskiej ziemi swoje stopy postawiła Cristina Bianchini, uczestniczka Wolontariatu Europejskiego. Jest 13 osobą w historii Ośrodka Pomocy Społecznej, która przyjechała do Swarzędza, żeby pracować z dziećmi i seniorami.

Cristina pochodzi z jednego z najpiękniejszych miast świata, z Rzymu. Tam ukończyła szkołę średnią Croce Aleramo uzyskując dyplom z opieki medycznej. Zawsze chciała pomagać ludziom, szczególnie osobom przeżywającym trudności ze zdrowiem, niepełnosprawnym i starszym. W ramach projektu Ośrodka Pomocy Społecznej „EVS - Nowe Horyzonty" Cristina przez 10 miesięcy będzie pracować z dziećmi w świetlicy „Nasza Dziupla" w Swarzędzu i w świetlicy w Gruszczynie. Jednocześnie od poniedziałku do piątku odwiedza swarzędzkich seniorów i uczestniczy w zajęciach w Centrum Aktywności Seniora i Dziennym Domu „Senior-Wigor". Cristina, tak samo jak każdy z wolontariuszy przyjeżdżających do Swarzędza, bierze udział w profesjonalnym kursie języka polskiego odbywającym się w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Lekcje prowadzone przez lektorów akademickich pozwalają wolontariuszom w miarę szybko opanować podstawy naszego rodzimego języka, który jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Dodatkowo Cristina mieszka w Domu Studenckim Politechniki Poznańskiej z polskimi studentami, dzięki czemu ma stały i intensywny kontakt z językiem polskim. Projekt „EVS - Nowe Horyzonty" każdego roku odbywa się w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, Akcji 1. Mobilność edukacyjna, który umożliwia młodym ludziom z całej Europy rozwijanie swoich umiejętności poprzez naukę i pracę dla dobra drugiego człowieka. Stanowi również niebywałą szansę na poznanie obcej kultury i języka.

Witamy Cristinę serdecznie, życzymy jej wielu sił i mamy nadzieję, że pobyt w Polsce i gminie Swarzędz stanie się dla niej źródłem pięknych i ważnych doświadczeń.

Dariusz Bugajski

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu