Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

11 listopada - godnie i uroczyście

13.11.18

Od wielu lat, w listopadowe Święto Niepodległości, nie widzieliśmy na swarzędzkim Rynku tak dużej rzeszy ludzi, chcących wspólnie być i świętować. W całej Polsce uroczystości z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości pokazały, że wartości uniwersalne ważne są dla każdego.

Biegi, rajdy, bicie rekordów, koncerty, wystawy, pokazy, przyjęcia i zabawy. Na wiele sposobów okazywaliśmy swoją radość, każdy z nich był równie ważny.

Mieszkańcy gminy Swarzędz bardzo uroczyście obchodzili te niezwykłe urodziny. Już pod koniec października zorganizowany został piękny koncert pieśni patriotycznych, następnie spektakl o Ignacym Paderewskim, samochodowy Rajd Niepodległości, wystawa „niepodległościowych” ekslibrisów, patriotyczna wieczornica. W wielu miejscach śpiewano hymn państwowy, rozwijano ogromne, biało-czerwone flagi.

11 listopada obchody oficjalne rozpoczęliśmy od dwukolorowej, „żywej” liczby 100. Było nas tak wielu, że nie dla wszystkich starczyło miejsca! Uwieczniliśmy naszą akcję na pamiątkowym zdjęciu!

Przed Pomnikiem Poległych za Wolność i Ojczyznę stanęliśmy z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, kotylionami przy ubraniach, a dzieci zachwyciły serca-lizaki także w barwach narodowych. Zaśpiewała młodzież z Ośrodka Kultury, Chór Męski Akord, zagrała Swarzędzka Orkiestra Dęta. Harcerze pełniący wartę honorową pięknie ułożyli wieńce oraz bukiety kwiatów.

Pan Filip Michalak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu przypomniał chronologię faktów i wydarzeń, które doprowadziły do polskiej niepodległości, przypomniał wielkich Polaków tamtych dni.

Punktualnie o godz. 12:00 zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego – cztery zwrotki odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych na Rynku. Tak dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Burmistrz Marian Szkudlarek dziękując za wzruszające wspólne świętowanie, mówił o współczesnym obliczu patriotyzmu, o własnych odpowiedziach oraz sposobach na, niełatwą często, miłość do Ojczyzny.

Swarzędzkie uroczystości zakończył przemarsz do kościoła pw. św. Marcina, gdzie odprawiona została msza za Polskę.

 

T.Radziszewska

fot. A. Młynarczak

M. Barański