Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Święto Niepodległości w II LO w Swarzędzu

13.11.18

W piątek, 09.11. punktualnie o godz.11.11. w murach II LO w Swarzędzu zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Tego dnia społeczność szkolna uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dzień Patrona. Uroczystość uświetnili swą obecnością goście: Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego pani Monika Lis - Nożyńska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu pani Barbara Czachura, Komendant Komisariatu Policji w Swarzędzu komisarz Eugeniusz Sierański oraz Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu komisarz Piotr Borowiak oraz wnuczka patrona szkoły pani Halina Staniewska. Wśród gości nie zabrakło rodziców uczniów klas pierwszych z Przewodniczącą Rady Rodziców II LO panią Renatą Mikołajewską na czele.

Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszających i wzniosłych momentów.

Uczniowie klas I oraz klasy policyjnej, złożyli ślubowanie, a sztandar przekazano nowemu pocztowi. Przemarsz uczniów klasy Ie jak każdego roku mile zaskoczył zgromadzonych.

Niezwykłą atmosferę tego dnia wyraził w swoim przemówieniu dyrektor szkoły dr Tomasz Zandecki. Zaakcentował fakt, że rok 1918 nie zamykał historii walki Polaków o wolną ojczyznę, o czym miał przypominać pierwszy utwór wykonywany podczas uroczystości - „Mury" Jacka Kaczmarskiego. Zwrócił także uwagę na dekorację, która została stworzona z białych i czerwonych serc, na których uczniowie II LO napisali życzenia dla ojczyzny, dając tym samym dowód swojego przywiązania i troski wobec losów kraju. Także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu, Pani Barbara Czachura, podkreśliła patriotyzm społeczności II LO, składając na ręce dyrektora szkoły podziękowania za współpracę i udział w obchodach wszystkich świąt lokalnych i państwowych. Pani Halina Staniewska, wnuczka patrona szkoły, podkreśliła zaangażowanie kolejnych pokoleń w walkę o wolną Polskę.

Jak każdego roku nie zabrakło podczas spotkania rozstrzygnięcia testu wiedzy o szkole dla pierwszoklasistów oraz nawiązań historycznych związanych z narodowym Świętem Niepodległości.

Uroczystość zakończył miły akcent. Dyrektor szkoły złożył życzenia wszystkim Marcinom, a szczególnie panom profesorem Dziubichowi i Bilińskiemu oraz stojącemu za kamerą redaktorowi telewizji STK panu Marcinowi Majewskiemu. Zaprosił również wszystkich na poczęstunek w postaci tradycyjnych wielkopolskich rogali świętomarcińskich.

Obchody Święta Niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu zawsze mają na celu podkreślenie rangi tego dnia, a także uświadomienie, że jest on okazją do przeżywania radości i dumy.

Małgorzata Mielcarek